W co zainwestować pieniądze?

0
2512
W co zainwestować pieniądze?

Zaoszczędziliśmy pewną sumę pieniędzy. Pojawia się zatem podstawowe pytanie – co z nią uczynić? Przede wszystkim można zainwestować w coś tak, aby pomnożyć je. W co jednak warto zainwestować?

Zanim jeszcze zaczniemy inwestować należy rozważyć kilka spraw. Przede wszystkim należy oszacować, ile dokładnie mamy oszczędności. Aby to uczynić musimy spojrzeć na nasz majątek: czy mamy zadłużenie i jeśli tak, to ile ono wynosi, jak wysokie są nasze przychody miesięczne i roczne i jakie koszta ponosimy co miesiąc i w ciągu roku. Należy także zastanowić się, czy te pieniądze nie powinny iść na ważniejszy chwilowo cel np. zakup samochodu, ponieważ stary się już rozlatuje czy komputera dla dziecka.

Kiedy już dokładnie będziemy wiedzieć, ile pieniędzy możemy zainwestować, należy zdecydować- w co? W internecie dostępne są różne artukuły radzące, w co inwestować, jednak nieraz pisane są one trudnym do zrozumienia językiem biznesu – tu zaś wszystko zostanie jasno i prosto przedstawione.

Podstawowym sposobem inwestycji są lokaty. Jednak, aby na nich zarobić, trzeba umieć sprytnie wyszukiwać najlepsze oferty i przerzucać pieniądze z depozytu na depozyt. Niemniej jednak jest to bezpieczna opcja i jeśli nie mamy pomysłu, co zrobić z pieniędzmi to zawsze dobrze jest chociaż wrzucić je na taką lokatę.

Kolejnym pomysłem są obligacje skarbowe. Ich zaletą jest praktycznie brak ryzyka. Niemniej jednak raczej nie zarobi się na nich dużo.

Można także zainwestować w obligacje korporacyjne. Tu mamy możliwość zarobienia nawet ponad 10% wydanej sumy. Jednak w skrócie- im suma wyższa, tym ryzyko większe. Aby podjąć się tego typu inwestycji należy jednak mieć nieco czasu na naukę, oszacowanie firmy, ryzyka, sprawdzenie zabezpieczenia.

Kolejną możliwością jest finansowanie projektów. Tu pieniądze zostają zamrożone na dłuższy czas, a ryzyko można umieścić pomiędzy obligacjami państwowymi a korporacyjnymi. Jednak trzeba także poświęcić nieco czasu na rozmowę z przedstawicielem danej firmy, oszacowanie ryzyka itp.

Oczywiście istniej także Giełda Papierów Wartościowych. Wiąże się z nią duże możliwości, ale i duże ryzyko oraz konieczność nauki rządzących nią mechanizmów. Podobnie rzecz ma się z Forexem.

Jeśli ktoś zna się na malarstwie, fotografii, sztuce- to są tzw. „inwestycje alternatywne” – tu też się da zarobić! Inne inwestycje to metale szlachetne, fundusze inwestycyjne, czy nieruchomości. A zatem- możliwości jest naprawdę wiele!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ