Co powinien mieć komputer do gier? Krótki poradnik

0
2969
komputer do gier

Komputer stacjonarny dla graczy, w odróżnieniu od sprzętu wykorzystywanego do pracy biurowej lub przeglądania internetu, powinien spełniać konkretne, dość wysokie wymagania. Co prawda wiele gier zadziała przy obniżeniu rozdzielczości i innych ustawień, odbija się to jednak nie tylko na szczegółowości detali, ale i płynności rozgrywki. Wielu pasjonatów uważa to za poważną przeszkodę, zatem wydajne podzespoły spełniające konkretne parametry techniczne to priorytet. Na co zwracać uwagę przede wszystkim?

  1. Procesor a komputer do gier
  2. Karta graficzna
  3. Dysk – komputer dla graczy

Najnowsze tytuły wymagają, by komputer do gier miał mocnego procesor, pojemny dysk twardy i wydajną kartę graficzną. Istotne jest również dobre chłodzenie.

Procesor a komputer do gier

Podstawą, jeśli chodzi o komputer stacjonarny, jest procesor: przynajmniej 4-, a najlepiej 6- lub 8-rdzeniowy. Zdarza się, że przy komputerze dwuprocesorowym gra nie będzie działać płynnie nawet na najniższych ustawieniach. Szczególnie, gdy zależy ci na tytułach rozbudowanych pod względem grafiki czy dźwięku, pod uwagę weź droższe, ale za to wydajniejsze i bardziej perspektywiczne rozwiązanie. Warto przy tym pamiętać, że niekomplementarne podzespoły osłabiają siebie nawzajem, mało wydajny procesor nie pozwoli zatem na pełne wykorzystanie możliwości najlepszej nawet karty graficznej. Lepiej więc rozłożyć budżet względnie równomiernie niż inwestować w jeden tylko element.

Karta graficzna

Wybierając PC dla graczy, uwagę zwrócić trzeba również na ilość pamięci oraz oznaczenie producenta karty graficznej. Przy modelach GeForce to skrót GTX lub RTX, a przy Radeon – RX. Jeśli zaś chodzi o pamięć, większość nowych tytułów jako minimalny wymóg sprzętowy wskazuje 2 GB na karcie graficznej. Aby komputer do gier sprostał wysokim detalom, bezpieczniej będzie zdecydować się na opcję 4 GB lub nawet 6 GB.

Pewne znaczenie ma także preferowany rodzaj gier oraz sposób korzystania z nich. Istnieją subtelne różnice pomiędzy rozgrywkami w jakości 4K, strzelankami czy grami e-sportowymi, jednak niektórzy – w celu maksymalnej widoczności i płynności przejść – świadomie wyłączają dodatkowe efekty graficzne, a to właśnie te elementy wymagają potężnej i wydajnej karty. Jeśli wiesz, że tak będziesz robić – wystarczy karta na poziomie średnim.

Dysk – komputer dla graczy

Komputer dla graczy to również dysk. Im szybszy, tym krótszy czas ładowania. Często stosowany patent to dwa dyski: mniejszy SSD, na którym instaluje się system i większy HDD do magazynowania danych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ