Jak handlować funduszami ETF – praktyczny poradnik

0
924
Jak handlować funduszami ETF

Fundusze ETF cieszą się w naszym kraju rosnącym zainteresowaniem zarówno ze strony doświadczonych inwestorów, jak i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym świecie. Stanowią w miarę bezpieczny i opłacalny instrument, dzięki któremu można sporo zyskać. Przed zainwestowaniem należy jednak dokładnie poznać specyfikę ETF, aby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak handlować funduszami ETF – praktyczny poradnik 

O funduszach inwestycyjnych oraz akcjach giełdowych słyszał niemal każdy, ale fundusze ETF nadal pozostają dla wielu osób zagadką. Tymczasem, stanowią one pośredni produkt pomiędzy wymienionymi już akcjami a tradycyjnymi funduszami i są świetnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki. 

Fundusze ETF – co to takiego?

Określenie to pochodzi od angielskiego: Exchange Trader Fund i jest tłumaczone na polski jako fundusze indeksowe. Fundusze ETF w praktyce są odbiciem sytuacji na światowych giełdach, a konkretnie stanu indeksów, których dotyczą. Mowa w tym aspekcie między innymi o akcjach, obligacjach czy surowcach, ale nie tylko. Fundusze ETF emitują akcje, które nazywamy jednostkami uczestnictwa, a ich nabywca zostają współudziałowcami w części należących do nich aktywów. W dalszej kolejności mogą już swobodnie i samodzielnie zarządzać swoimi inwestycjami, w tym sprzedawać lub kupować jednostki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten i wiele innych tematów odwiedź witrynę firmy i sprawdź szczegóły! 

Jak inwestować w ETF?

Fundusze ETF z uwagi na to, że operują na globalnych rynkach, dają niezliczone możliwości inwestycyjne. Obecnie dostępnych jest tak wiele ofert, że z pewnością każdy inwestor znajdzie coś dla siebie. Udziały można kupić oraz sprzedać w dowolnym momencie. Inwestorzy mają dostęp do informacji z rynku w czasie rzeczywistym i mogą w porę zareagować na wszelkie zmiany. Do największych zalet ETF należy zaliczyć elastyczność, niski próg wejścia, niewielkie koszty poszczególnych operacji oraz małą liczbę formalności do spełnienia. 

Inwestowanie w ETF – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kluczem do sukcesu jest określenie swoich potrzeb, możliwości oraz przygotowanie strategii, która przewiduje krótko oraz długoterminowe cele. Niezwykle istotne jest również wyposażenie się w odpowiednie narzędzie, dzięki któremu będzie można kompleksowo zarządzać swoimi inwestycjami. Fundusze ETF nie bez powodu są uznawane za jedną z atrakcyjniejszych i stosunkowo bezpiecznych form inwestowania, ale oczywiście trzeba mieć świadomość, że zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. Dlatego warto wciąż zdobywać nową wiedzę na ten temat. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ