Dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy

0
2516
Dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy

Własny biznes to dzisiaj bardzo dobrze postrzegana forma pracy. Własna firma wiąże się z niezależnością, brakiem schematów, ustalonych godzin pracy. Jednak należy mieć przede wszystkim pomysł, wytrwałość, aby go zrealizować oraz środki. Jeśli ich nie mamy można postarać się je uzyskać z urzędu pracy. Są tutaj jednak pewne warunki. Jakie?

Przede wszystkim należy być bezrobotnym, czyli zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Następnie trzeba poczekać trzy miesiące. Dopiero po upływie tego czasu można złożyć wniosek. Warto także wspomnieć, że taka osoba bezrobotna nie może studiować w trybie dziennym. Jednak tu jest pewien kruczek- można studiować zaocznie. Ponadto w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie można ani prowadzić działalności gospodarczej ani odmówić bez uzasadnienia propozycji zatrudnienia albo stażu. Warto wspomnieć, że niektóre urzędy wydłużają jeszcze ten okres. Oprócz tego w ciągu 2 lat przed złożeniem wniosku nie można popełnić przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu a w ciągu 5 lat- nie można posiadać żadnej pożyczki czy dofinansowania jakiejkolwiek działalności.

Jeśli spełniamy powyższe warunki warto zastanowić się, co dalej. Przede wszystkim należy złożyć wniosek. Biznesplan czasem jest wymagany, innym razem opis firmy jest tak szczegółowy we wniosku, że nie ma konieczności powielania go. Jednak warto załączyć taki biznesplan- pokażemy tym samym nasze zaangażowanie.

Czy należy dodać jeszcze inne artukuły? Generalnie nie, jednak warto pamiętać, że wszelkie certyfikaty, referencje- słowem wszystko, co w jakikolwiek sposób pokaże, że znamy się na temacie i jesteśmy zmotywowani do prowadzenia firmy można załączyć do wniosku. Podniesie to w znaczący sposób nasze szanse.

A czy należy posiadać wkład własny? To zależy od urzędu. Jednak choćby dla siebie samego warto posiadać środki na pierwsze 2-3 miesiące, kiedy firma jeszcze nieraz nie przynosi wystarczających dochodów. Ponadto posiadanie wkładu własnego zawsze będzie czynnikiem, który podwyższy nasze szanse podczas starania się o dotacje. Warto wspomnieć, że wkładem własnym mogą być także przedmioty, sprzęt czy własny lokal.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ