Jedna z najpopularniejszych kryptowalut, Ethereum, ma w rękawie więcej sztuczek niż tylko bycie wartością inwestycyjną – jest także paliwem do tworzenia aplikacji komputerowych.
Kryptowluty – jest to słowo, o którym z pewnością słyszał już każdy, kto spędza choć trochę czasu w Internecie. Zdecentralizowana cyfrowa gotówka, taka jak Bitcoin, sprawiła, że kryptowaluty, a co za tym idzie – blockchain, stały się gorącym tematem do dyskusji, a kryptowaluta znana jako Ethereum jest jedną z najgorętszych.
Ale Ethereum nie jest technicznie po prostu kolejną kryptowalutą – jest to cała zdecentralizowana sieć komputerowa zasilana przez kryptowalutę o nazwie Ether. ETH nie jest tylko alternatywą dla dolara, euro czy funta, ale ma konkretne zastosowanie.
Ether można wymieniać na wartość gotówkową (zobacz poradnik jak kupić i sprzedać Ethereum)i jest to jedna z najbardziej cenionych kryptowalut. Ale nazywanie go po prostu alternatywą dla gotówki pomija wiele z tego, do czego tak naprawdę służy.
Czym jest Ethereum i czym różni się od kryptowaluty Ether?
Mimo że często używa się ich zamiennie, Ethereum i Ether to technicznie dwie różne rzeczy. Ethereum to zdecentralizowana sieć komputerowa, w której działają aplikacje, a Ether to kryptowaluta, która ją napędza. Aby zachować spójność, w tym przewodniku będziemy używać tych konkretnych terminów.
Zasadniczo Ethereum składa się z trzech warstw: Maszyna wirtualna Ethereum (EVM), kryptowaluta Ether i gaz, czyli faktyczne „paliwo” EVM, na które przekłada się Ether.
EVM to zdecentralizowane środowisko uruchomieniowe do budowania i obsługi inteligentnych kontraktów, zwanych również zdecentralizowanymi aplikacjami (DApps). Definicja tego, czym są DApps, jest przedmiotem dyskusji, ale na najbardziej podstawowym poziomie zdecentralizowana aplikacja to taka, która nie ma centralnego punktu kontroli. Na stronach deweloperów Ethereum można znaleźć nieco informacji o tym, jak Ethereum definiuje DApp, które klasyfikuje jako „aplikację zbudowaną na zdecentralizowanej sieci, która łączy w sobie inteligentny kontrakt i interfejs użytkownika”.
EVM DApps eliminuje punkty kontrolny (nadzorczy), ponieważ aplikacje są budowane na podstawie blockchaina Ethereum, który rozprzestrzenia kod, aktywa i zarządzanie aplikacjami na całą sieć EVM.
Stworzenie wspólnej sieci o wielkości EVM nie jest tanie, i właśnie tu wkracza kryptowaluta Ether. Ether jest częścią sieci Ethereum, która ma rzeczywistą, relatywną i realną wartość, a ona z kolei może stać się gazem napędzającym EVM. W tym miejscu sprawy stają się nieco zagmatwane.
Gaz jest sposobem opisania ilości pracy wykonywanej przez EVM, podobnie jak kilowatogodziny są miarą wydatków, a nie rzeczywistą jednostką energii. Podobnie jak kWh kosztuje określoną kwotę na rachunku za prąd, gaz ma koszt w Etherze, który musi ponieść każdy, kto używa EVM, aby dokonać zmiany w blockchainie Ethereum.
Zobacz również: XRP – alternatywa dla ETH. Dowiedź się jak kupić XRP i z niego korzystać: https://www.kryptoporadnik.pl/jak-i-gdzie-kupic-ripple-xrp/