Podatek od sprzedaży domu – jak go uniknąć?

0
2321

Unikanie podatku od sprzedaży nieruchomości to nie cwaniactwo, ale wręcz instynkt samozachowawczy w świecie zdominowanym przez fiskusa. Wyobraź sobie, że otrzymujesz od dziadków  darowiznę w postaci domu o wartości 400 tys. złotych. Jeśli zechcesz go sprzedać, możesz zapłacić nawet 76 tysięcy podatku! Byłoby szkoda oddać taką kwotę fiskusowi, prawda? Na szczęście istnieje kilka wyjątków, dzięki którym podatek od sprzedaży domu może Cię ominąć.

Podatek od sprzedaży nieruchomości – podstawowe zasady

Obowiązek podatkowy związany ze zbyciem nieruchomości następuje wówczas, gdy sprzedajesz nieruchomość własnościową (nabytą w drodze spadku, darowizny, zakupu), jej część lub udziały do niej. Opodatkowaniu podlega także sprzedaż spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Podatek od sprzedaży domu stanowi 19% od dochodu uzyskanego w drodze sprzedaży nieruchomości. Kwotę tę należy uwzględnić po zakończeniu roku podatkowego w terminie do końca kwietnia, na formularzu PIT-39. Ewentualne rozliczenie podatku może nastąpić w ciągu 2 lat od końca roku, w którym doszło do sprzedaży domu.

Podatek dochodowy a sprzedaż domu po 5 latach od nabycia

Kwota podatku dochodowego od sprzedaży domu może zwalić z nóg, dlatego warto zrobić wszystko (w granicach prawa oczywiście), aby go uniknąć. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na obejście podatku – wystarczy sprzedać nieruchomość po upływie 5 lat od nabycia praw do jej własności. Uwaga: okres 5 lat liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym zostałeś właścicielem domu. Jeśli zatem otrzymałeś nieruchomość w darowiźnie w maju 2015 roku, warto odczekać ze sprzedażą przynajmniej do 1 stycznia 2021 roku (5 lat przypada na 31 grudnia 2020 r.). Natomiast jeśli sprzedajesz dom wybudowany przez siebie, moment nabycia liczy się od dnia nabycia działki (np. jej zakupu lub przejęcia przez darowiznę/spadek). Oznacza to, że jeśli zostałeś właścicielem działki w 2015 roku, a w 2017 roku wybudowałeś na niej dom, podatku od sprzedaży nieruchomości unikniesz już w 2021 roku.

Podatek od sprzedaży domu – zwolnienia od podatku

Czasami można uniknąć płacenia podatku również wtedy, gdy do sprzedaży dochodzi przed upływem 5 lat od daty nabycia. Podatek od sprzedaży domu jest liczony od dochodu, czyli tak naprawdę Twojego zysku ze sprzedaży. Obowiązek podatkowy omija zatem osoby, które sprzedały nieruchomość za kwotę równą lub niższą od ceny jej zakupu.

Taki przywilej nie dotyczy osób, które nabyły dom drogą darowizny lub dziedziczenia – wówczas opodatkowaniu podlega cała kwota ze sprzedaży. W tej sytuacji można jedynie skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Sprzedający nie zapłaci podatku wówczas, jeśli w ciągu dwóch lat całą kwotę ze sprzedaży przeznaczy na własne cele mieszkaniowe, tj. nabycie działki pod budowę domu, zakup mieszkania lub domu, budowę lub remont własnej nieruchomości czy spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego przed sprzedażą domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ