Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – na czym to polega?

0
1320
Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest smutnym wydarzeniem. Czas żałoby to bardzo trudny okres nie tylko ze względu na opłakiwanie zmarłego, ale także ze względu na formalności, które temu towarzyszą. Organizacja pogrzebu oraz załatwianie spraw spadkowych może pochłonąć sporo czasu, a także pieniędzy. Dziś skupimy się na dopilnowaniu spraw spadkowych i postaramy Ci się objaśnić razem z https://ebitabreed.pl/ na czym one dokładnie polegają.

Spadek – co można z nim zrobić?

Osoba dziedzicząca spadek może z nim zrobić kilka rzeczy – odrzucić, przyjąć wprost lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. W momencie otrzymania prawa spadkowego taka osoba ma 6 miesięcy na to, aby zdecydować, co chce zrobić ze spadkiem, który się jej należy. Jeśli zmarły pozostawił po sobie testament, to sprawa jest nieco ułatwiona, ponieważ to właśnie w tym dokumencie opisane jest, jakie rzeczy z majątku należą się danej osobie. Jak jednak wiadomo, większość osób nie myśli o tym, aby sporządzać testament za życia, a rodzina musi dojść do porozumienia i przy tym kierować się prawem spadkowym, które obowiązuje w Polsce.

Dziedziczenie ustawowe składa się z 4 grup. Są one uzależnione od poziomu spokrewnienia ze zmarłym. Na samym początku dziedziczą dzieci oraz małżonkowie, następnie rodzice, rodzeństwo itd.

Czym jest spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Jest to rodzaj spadku, który przyjmowany jest automatycznie w momencie, gdy spadkobierca w ciągu 6 miesięcy nie zdecyduje czy przyjmuje, czy też odrzuca spadek. Polega to na tym, że spadkobierca przyjmuje majątek zmarłej osoby wraz z jej długami. Warto jednak zaznaczyć, że spadkobierca nie musi spłacać całego zadłużenia a jedynie część, która odpowiada majątkowi, który odziedziczył. Jeśli dług jest większy, niż majątek to oznacza, że po spadku nie zostaje nam nic. Jeśli zaś dług był niewielki, a majątek dość spory to spadkobierca może zachować resztę pieniędzy. Więcej informacji na temat prawa spadkowego znajdziesz na stronie https://ebitabreed.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ