Czy stopy procentowe wpływają na kredyty gotówkowe?

0
946
Czy stopy procentowe wpływają na kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe to jedne z najczęstszych kredytów, na które decydują się Polacy. Można je stosunkowo łatwo otrzymać, a do tego bank nie określa, na co mają zostać przeznaczone pożyczone pieniądze. Jest to zatem bardzo wygodne rozwiązanie, jednak ma przez to swoją cenę. Kredyty tego typu należą do jednych z najdroższych, dlatego warto wiedzieć, co wpływa na ich koszt. Obecna sytuacja w Polsce sprawia, że osoby, które spłacają różnego rodzaju kredyty, z zapartym tchem obserwują wzrost stóp procentowych. Czy posiadacze kredytów gotówkowych również mają się czym martwić?

Co trzeba wiedzieć o kredytach gotówkowych?

Kredyt gotówkowy zalicza się do grupy kredytów konsumenckich. Pieniądze wypłacane są w gotówce na rzecz klienta indywidualnego. Ogromną zaletą tego typu zobowiązań jest to, że można się o nie starać, nie wychodząc z domu. Wystarczy złożyć wniosek przez stronę internetową banku, nie trzeba również stawiać się w siedzibie banku, aby podpisać umowę. Tak jak w przypadku każdego produktu bankowego, tak i tutaj może pojawić się wiele pytań i wątpliwości, dlatego warto zapoznać się z artykułami na temat kredytów gotówkowych na https://okredyt.pl/kategoria/kredyty-gotowkowe/.

Istotną kwestią jest bez wątpienia koszt takiego zobowiązania, dlatego przyjrzymy się jej bardziej szczegółowo w kolejnym akapicie.

Stopy procentowe a kredyty gotówkowe

Na koszt kredytu gotówkowego składają się takie elementy, jak:

– odsetki,
– prowizja,
– ubezpieczenie.

Ten ostatni element nie jest obowiązkowy, nie mniej niektórzy decydują się na wykupienie ubezpieczenia kredytu, zwłaszcza jeśli opiewa on na znaczną sumę.

Prowizja jest opłatą, którą pobiera bank za udzielenie kredytu. Najważniejszy składnik, a zarazem stanowiący największą część kosztów ponoszonych przez kredytobiorcę, stanowią odsetki, czyli oprocentowanie. Składa się na nie stawka WIBOR(R), która ulega zmianom w czasie, gdyż wpływ ma na nią wysokość stóp procentowych ustalanych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej, działającą przy Narodowym Banku Polskim. Oznacza to, że wzrost stóp procentowych przekłada się na wysokość spłacanych rat kapitałowo-odsetkowych, ale czy w każdym wypadku? Decydując się na kredyt o stałej stopie procentowej, nie mamy się czym martwić, jednak w przypadku stopy zmiennej musimy liczyć się z podwyżką.

Stała czy zmienna stopa kredytu gotówkowego?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, zawsze szukamy najbardziej opłacalnej oferty. Wykorzystujemy do tego rankingi kredytów gotówkowych oraz kalkulatory dostępne na różnych stronach internetowych. Najczęściej oferty kredytów ze zmienną stopą procentową są tańsze od tych ze stałą. W tym momencie wiele osób staje przed dylematem, czy wybrać stabilizację, czy zaryzykować. Biorąc pod uwagę to, jak w ostatnich miesiącach rosną koszty kredytów, ryzyko jest całkiem spore, jednak każdy taką decyzję musi podjąć samodzielnie. Warto również przeprowadzić symulację wzrostu kosztów.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ