Kto musi rozliczyć pit-37 i do kiedy?

0
1074
Kto musi rozliczyć pit-37 i do kiedy

Przyjęło się, że wraz z nadejściem kolejnego roku kalendarzowego, symbolicznie wkraczamy także w zupełnie nowy okres w życiu. Snujemy plany i opracowujemy postanowienia, nim jednak przejdziemy do ich realizacji jesteśmy zobowiązani dopełnić pewnych formalności. Jako dorośli obywatele Rzeczpospolitej Polskiej w pierwszych miesiącach nowego roku powinniśmy złożyć PIT do Urzędu Skarbowego. Nasze prawo podatkowe jest dla przeciętnego Kowalskiego bardzo skomplikowane, dlatego też cyklicznie zastanawiamy się, kto musi rozliczyć PIT-37 i do kiedy?

Kto musi rozliczyć PIT-37?

Odpowiedź na pierwszą część pytania brzmi – każdy, kto osiąga dochód netto, czyli wynikający ze stosunku pracy, czy pobieranych zasiłków. Rozliczenie PIT 37 wypełnia podatnik na podstawie informacji zawartych w dokumencie zwanym PIT-11, który to otrzymuje się od pracodawcy. Dawniej, już w pierwszych dniach stycznia w urzędach skarbowych widywany był „ogonek” interesantów, czekających w kolejce na pobranie odpowiedniego druczku zeznania, natomiast obecnie wypełnienie formularza możliwe jest także w formie online.

Nie da się jednak ukryć, że dla wielu osób język podatkowy jest nadal niezrozumiały i czy to w wersji papierowej, czy internetowej, nie są oni w stanie przebrnąć przez kolejne kolumny dokumentu. O ile sytuacja nie jest skomplikowana, jeżeli osiągamy przychody wyłącznie z jednego źródła, to znacznie się utrudnia, gdy w poprzednim roku realizowaliśmy dodatkowe zlecenia lub pobieraliśmy zasiłki. Samo słowo „fiskus”, nawet wśród najuczciwszych obywateli, potrafi zmrozić krew w żyłach, bardziej niż niejedna Hollywoodzka produkcja z kategorii „horror”. Przyjęło się bowiem, że jako interesanci nie możemy liczyć na rzeczową pomoc urzędników. Bywa nawet, że boimy się iż w konsekwencji niewiedzy, czy złej interpretacji przepisów zostaniemy ukarani, na przykład mandatem. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni własnych kompetencji w zakresie prawa podatkowego, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanej księgowej lub usług biura rachunkowego i być spokojnym, że zeznanie zostanie sporządzone w sposób poprawny.

Do kiedy można rozliczyć PIT-37?

Rozliczenie PIT-37 należy złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego zazwyczaj do końca kwietnia, nie warto jednak odkładać tej formalności na ostatnią chwilę. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest wcześniejsze skompletowanie potrzebnych dokumentów i możliwie szybkie zamknięcie poprzedniego roku podatkowego. Im prędzej dopełnimy tej powinności, tym szybciej, z czystym sumieniem i być może, pełniejszym kontem, po zwrocie podatku, będziemy mogli stawiać czoła całkiem nowym wyzwaniom, jakie przyniesie kolejny kalendarzowy rok.

Źródło: pit.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ