Podatek od odsetek przy pożyczce

0
2479

Udzielasz pożyczki z odsetkami lub zaciągnąłeś takie zobowiązanie? Zastanawiasz się kto powinien w takiej sytuacji zapłacić podatek i jak wiele trzeba oddać do budżetu? Oto odpowiedź na pytania dotyczące podatków od odsetek przy pożyczce.

Jak opodatkowane są odsetki przy pożyczce?

Pożyczka jest bardzo prostym mechanizmem prawnym, w którym dwa podmioty godzą się na pewną umowę. W ramach tej umowy, jedna osoba użycza drugiej gotówki lub dóbr materialnych z obowiązkiem zwrotu. Zgodnie z prawem, pożyczka może mieć swoją cenę. Cena ta najczęściej jest realizowana za pomocą odsetek. Innymi słowy, cena jaką pożyczkodawca płaci za pożyczkę to wartość odsetek.

Skoro jednak pojawia się cena, to oznacza, że pożyczkodawca osiąga dochód, a ten powinien być opodatkowany. Jak opodatkowane są odsetki?

W przypadku pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi, należy odwołać się do interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, z dnia 3 lutego 2016 r., sygn. ITPB4/4511-498/15/JG. Zgodnie z jej treścią odsetki od pożyczki stanowią źródło przychodu z kapitałów pieniężnych, a to oznacza, że powinny być objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%.

Nieco inaczej jednak sytuacja wygląda w przypadku pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe. W tym przypadku odsetki stanowią źródło przychodów firmy z pozarolniczej działalności gospodarczej. Co za tym idzie, przychód (lub dochód) ten należy opodatkować zgodnie z wybraną wcześniej przez przedsiębiorcę metodą opodatkowania, a więc według skali podatkowej (18% lub 32%) albo podatkiem liniowym (19%).

Umorzenie pożyczki jako dochód

Może również się zdarzyć, że pożyczka wywoła obowiązek opłacenia podatku po stronie pożyczkobiorcy. Osoba zaciągająca pożyczkę nie płaci wprawdzie podatku od odsetek, jednak konieczność uregulowania podatku pojawi się w momencie umorzenia części lub całości pożyczki. Jeżeli wziąłeś pożyczkę od znajomego, który postanowił wykazać się dobrym sercem i uznał, że nie musisz oddawać pozostałej części pieniędzy, to umorzona kwota będzie stanowiła Twój dochód. A od tego dochodu należy odprowadzić podatek (tak jak w przypadku każdego innego dochodu).

Choć opodatkowanie umorzonej pożyczki może wzbudzać pewien sprzeciw, warto pamiętać, że takie regulacje mają swoje uzasadnienie. Jeżeli umorzona pożyczka nie byłaby opodatkowana, w prawie powstałaby luka pozwalająca na dokonywanie nieopodatkowanych płatności w formie umarzanych pożyczek. Ponadto, wzbogacenie się w konsekwencji umorzenia pożyczki nie różni się znacząco np. od wzbogacenia się w wyniku wygranej na loterii, dlaczego więc tylko jedna z tych opcji miałaby nie podlegać opodatkowaniu?

Jeśli jednak pożyczka została w całości zwrócona, po stronie pożyczkobiorcy nie powstaje obowiązek opłacenia podatku. Wprawdzie pożyczkobiorca wchodzi w posiadanie pewnej kwoty pieniędzy lub pewnych dóbr materialnych, jednak umowa zobowiązuje go do oddania tychże, więc ustawodawca nie traktuje pożyczki jako dochodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ