Ile zarabia programista?

0
3018

Na pytanie, ile zarabia programista, większość osób zna dość prostą odpowiedź: programista zarabia dużo. Powszechnie wiadomo, że programiści otrzymują wynagrodzenie znacznie wyższe niż średnia krajowa. Jest to zresztą jeden z głównych powodów popularności tego zawodu wśród młodych ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że „programista” to pojęcie bardzo szerokie i może ono oznaczać zarówno kogoś, kto tworzy aplikacje w sektorze finansowym, jak i twórcę gier na telefony. Nie brakuje też osób zajmujących się coraz powszechniejszym Internetem rzeczy. Różne są także języki programowania. Najpopularniejsze to C lub C++, Java/JEE/J2EE, .NET/C# oraz PHP.

Jak dużo zarabiają programiści różnych języków?

pexels-photo-574077 (1)Zarobki ściśle są uzależnione również od stażu i doświadczenia programisty. Jednak po 3 latach w zawodzie, starszy programista C/C++ może liczyć na około 11 500 zł brutto. W przypadku Javy kwoty są wyższe i możliwe jest otrzymanie nawet 12 200 zł brutto. Programista .NET/C# otrzymuje do 11 300 zł brutto a programista PHP do 11 400 zł brutto. Warto jednak pamiętać, że kwoty te nie muszą być reprezentatywne dla wszystkich sektorów. Przy każdym języku programowania, istnieje rozstrzał w wynagrodzeniach wysokości ok. 3 000 zł. Może się więc zdarzyć, że starszy programista C++ dostanie brutto około 9 000 zł, zamiast wspomnianych 11 500 zł.

Raporty wyróżniają też często dość szeroką grupę „programistów aplikacji mobilnych”. Tutaj wynagrodzenia sięgają od 8 000 zł brutto do nawet 13 500 zł brutto.

Profil działalności, typ upowy i lokalizacja

Tak jak wspomnieliśmy, zarobki programistów mogą się znacząco różnić w zależności od typu działalności. Najwięcej otrzymują osoby pracujące w firmach, które wykonują zlecenia dla sektora finansowego. W tym wypadku mediana zarobków starszych programistów to aż 12 600 zł brutto. To o 2 000 zł wyższa kwota niż mediana zarobków tej samej grupy zawodowej w sektorach usług i software’u, gdzie wynosi ona około 10 000 zł.

To ile zarabia programista zależne jest także od rodzaju umowy. Najwyższą wypłatę dostają osoby pracujące na kontrakcie. Brutto jest to kwota nawet o 2 000 zł wyższa niż w przypadku umowy o pracę.

Do tych czynników dodajmy także lokalizację. Jak wysokość zarobków programistów zależy od województw? Jak nietrudno się domyślić, najlepiej opłacani są pracownicy działający w stolicy. Pracując w województwie mazowieckim można otrzymać aż o 3 000 zł wyższe wynagrodzenie niż w województwie śląskim i o ponad 2 000 zł wyższe niż w województwie pomorskim.

Co ważne, zarobki programistów również dość szybko rosną. Raporty mówią nawet o 10% wzrostu w skali roku. Trudno przewidywać, jak długo taki trend się utrzyma. Nie ma jednak wątpliwości, że praca programisty jeszcze przez wiele lat będzie jednym z najbardziej opłacalnych zajęć, jakie można wykonywać na etacie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ