Informacje dla kredytobiorców. Co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt w banku?

0
1256
kredyt

Kredyty to bardzo często poruszany temat, w rzeczywistości korzysta z nich większość dorosłych osób, jednak nie wszyscy w taki sam sposób. Dzięki pieniądzom pożyczonym z banku mamy możliwość dokonać zakupów, na które w danym momencie nas nie stać, wyjechać na wakacje, czy nawet wybudować dom. Oferta kredytowa banków jest niezwykle szeroka, co oczywiście ma swoje zalety, jednak może wywoływać również poczucie zagubienia wśród niektórych osób rozważających skorzystanie z takiej opcji. Co zatem warto wiedzieć, zanim weźmie się kredyt?

Gdzie szukać informacji o kredytach?

Jako że jest to niezwykle obszerny temat, to nie jesteśmy w stanie poruszyć wszystkich kwestii w jednym artykule. Na szczęście o kredytach powstaje cały czas bardzo wiele publikacji, między innymi informacje o kredytach gromadzi też KredytExpress.pl. Warto zaglądać na tego typu strony oraz serwisy, które niejednokrotnie są w całości poświęcone produktom bankowym, aby być na bieżąco z wszelkimi nowinkami, a także stale poszerzać swoja wiedzę.

Bardzo wartościowym źródłem wiedzy są również blogi o finansach, które prowadzą często specjaliści w tej dziedzinie. Coraz więcej powstaje również podcastów, które są alternatywa dla osób nie mających czasu na to, by czytać długie publikacje i wolą posłuchać czegoś interesującego np. podczas jazdy samochodem.

Co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt w banku?

Przede wszystkim musisz mieć skonkretyzowane potrzeby, a co za tym idzie, sprecyzować, jaki rodzaj kredytu będzie ci odpowiadał. Jeśli masz problem z samodzielnym wytypowaniem najlepszego produktu bankowego w dostępnej ofercie, warto porozmawiać na ten temat z doradcą kredytowym, który podpowie ci najlepsze rozwiązanie.

Pierwszym krokiem w kierunku zaciągnięcia jakiegokolwiek kredytu jest analiza swojej zdolności kredytowej. W przypadku kredytu hipotecznego uwagę należy zwrócić także na wysokość wymaganego wkładu własnego, aby wiedzieć, jaką sumę możesz pożyczyć. Istotne kwestie to także  rodzaj oprocentowania oferowanego przez bank, wysokość marży, oraz wysokość comiesięcznych rat, które będziesz musiał spłacać.

Jeśli nie masz zbyt dużej wiedzy związanej z dziedziną, jaką są kredyty, powinieneś koniecznie zapoznać się z definicjami takich pojęć, jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania czy całkowity koszt kredytu.

Na co zwraca uwagę bank przed przyznaniem kredytu?

Przede wszystkim bank dokonuje oceny wiarygodności kredytowej klienta na podstawie m.in. zapisów w Biurze Informacji Kredytowej, czyli popularnym BIK-u, sprawdzane są również rejestry dłużników. Warto wiedzieć, że każdy wniosek kredytowy jest rozpatrywany indywidualnie, na podstawie udostępnionych bankowi danych. Pod uwagę brany jest rodzaj umowy w oparciu o którą jesteśmy zatrudnieni, wysokość naszych dochodów, czy ilość osób w naszym gospodarstwie domowym. Wszystkie podawane przez nas dane muszą być zgodne z prawdą, dlatego planując wystąpienie o duży kredyt, warto zadbać w miarę możliwości o to, by mieć umowę o pracę na czas nieokreślony. Dobrym pomysłem jest też uregulowanie wszelkich innych zobowiązań.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ