Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem – czym jest i czy warto wziąć go pod uwagę?

0
358
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem to produkt bankowy, w którym wysokość raty jest niezmienna, niezależnie od zmian stóp procentowych. Obowiązuje ono przez ustalony w umowie okres, który najczęściej wynosi 5 lat. Dowiedz się, jakie są zalety i wady takiego rozwiązania.

Kredyt hipoteczny – rodzaje oprocentowania

Decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego, warto pamiętać, że kwota, jaką trzeba będzie zwrócić bankowi, jest wyższa niż wartość pożyczanych pieniędzy. Suma opłat, jakie musi ponieść kredytobiorca w związku z zaciągnięciem zobowiązania to całkowity koszt kredytu. Składają się na niego: oprocentowanie (najważniejszy parametr oferty kredytowej), prowizja oraz ewentualne opłaty dodatkowe, np. koszty ubezpieczenia czy opłata za wcześniejszą spłatę pożyczki. Co ważne, na podstawie oprocentowania wyliczane są odsetki.

Wyróżnia się dwa rodzaje oprocentowania kredytu hipotecznego:

  • oprocentowanie zmienne – opiera się o aktualnie obowiązujące stopy procentowe, w zależności od zmian na rynku, wysokość rat kredytu może wzrosnąć lub spaść,
  • oprocentowanie stałe – wysokość rat kredytu pozostaje stała, nawet w sytuacji podwyżki stóp procentowych (aby obliczyć ratę, warto skorzystać z kalkulatora raty kredytu hipotecznego).

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – na czym polega?

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem charakteryzuje się niezmiennym poziomem oprocentowania przez określony w umowie okres, najczęściej jest to 5 lat. Po upływie tego czasu kredyt zostanie oprocentowany według zmiennej stopy procentowej lub klient ponownie będzie mógł skorzystać ze stałego oprocentowania.

Warto wiedzieć:

W przypadku spłacania kredytu hipotecznego o zmiennej stopie procentowej, w każdej chwili można przekształcić ją na stałą (o ile dojdzie do porozumienia pomiędzy bankiem a kredytobiorcą). Kredytu ze stałym oprocentowaniem w okresie jego obowiązywania nie można natomiast przekształcić na zobowiązanie z oprocentowaniem zmiennym (chyba że mówimy o refinansowaniu, czyli na zaciągnięciu nowego zobowiązania w innym banku, na lepszych warunkach, którym spłacamy poprzedni dług).

Stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego – zalety i wady

Między październikiem 2021 r. a wrześniem 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej aż jedenaście razy podnosiła stopy procentowe. Z tego powodu kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością. Główną ich zaletą jest bowiem stabilność – kredytobiorca wie, ile będzie wynosiła rata, co ułatwia planowanie domowego budżetu. Wiąże się to z większym bezpieczeństwem finansowym.

Kredyt o stałym oprocentowaniu posiada jednak pewne wady. Może być on droższy, ponieważ bank musi zabezpieczyć się na wypadek wzrostu stóp procentowych. Potencjalnym minusem jest też spadek stóp procentowych, wówczas kredytobiorca może być stratny.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego – stałe czy zmienne – będzie najlepszym wyborem, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Można również skorzystać z pomocy eksperta kredytowego.

Reklama.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ