Unieważnienie umowy kredytowej we frankach krok po kroku

0
927
Unieważnienie umowy kredytowej we frankach

Kredyty frankowe, które jeszcze przed 2015 chętnie zaciągane były przez wielu Polaków, prędko stały się przekleństwem. Wielu Frankowiczów wytoczyło nieuczciwym bankom sprawy sądowe, a one zaczęły z kolei unieważniać umowy kredytowe. Na czym polega i jak wygląda unieważnienie umowy kredytowej we frankach?

Pozew o unieważnienie umowy kredytu frankowego

Unieważnienie umowy frankowej to rozwiązanie stosowane w sytuacji, w której sąd stwierdził, że umowa kredytowa zawiera klauzule niedozwolone. W takim przypadku możliwe jest całkowite unieważnienie kredytu, a co za tym idzie anulowanie wszystkich dodatkowych zobowiązań, jakie musiał zapłacić klient. Takie rozwiązanie jest stosowane zarówno po spłacie kredytu przez klienta, jak i w trakcie regulacji zobowiązania. Unieważnienie umowy kredytowej we frankach jest możliwe z FretusLegis, kancelarią, która proponuje pomoc na wszystkich etapach sprawy. Jeśli podejrzewamy, że w umowie, którą zawarliśmy z bankiem mogą występować klauzule abuzywne, powinniśmy skonsultować sprawę z odpowiednią kancelarią, która pomoże nam przygotować pozew. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim w pierwszej kolejności trzeba dokładnie przeanalizować sytuację, w której się znaleźliśmy. W pozwie należy wskazać dokładny zapis w umowie, który według nas był nieuczciwy, a także przedstawić szkody, jakie ponieśliśmy w związku z podpisaniem niekorzystnego kontraktu.

Proces o unieważnienie kredytu frankowego

Jeśli odpowiednio przygotujemy pozew, trafia on do sądu. Odpowiedni organ rozpatruje naszą sprawę i jeszcze raz dokładnie analizuje umowę. Biorąc pod uwagę unieważnienie umowy frankowej, sąd może zaproponować rozwiązanie w oparciu o teorię salda, oraz teorię dwóch kondykcji. Pierwsza z nich zakłada, że nadpłaconą kwotę oddaje osoba, która najbardziej na umowie kredytu zubożała, a druga, że zarówno bank, jak i klient, mogą wnieść do sądu osobne roszczenia. Proces o unieważnienie umowy kredytu może trwać różnie – średnio sprawy są rozpatrywane przez pół roku do nawet 30 miesięcy w pierwszej instancji, i maksymalnie do 24 miesięcy w drugiej instancji.

Co daje unieważnienie umowy kredytowej we frankach?

Unieważnienie kredytu frankowego opisuje się jako opcję najbardziej korzystną z punktu widzenia kredytobiorcy. Jednak zawsze warto pamiętać, że jeśli sąd zarządzi rozwiązanie oparte na teorii dwóch kondykcji, bank może po przegranej sprawie wnieść osobne roszczenie względem klienta. Większość umów frankowych kończących się unieważnieniem skutkuje jednak wezwaniem do natychmiastowej spłaty kredytu w kwocie, która nie zawiera w sobie marży, prowizji i wszystkich kosztów dodatkowych. Innymi słowy, kredytobiorca oddaje dokładnie tyle, ile pożyczył. Jeśli natomiast wszystkie raty kredytu zostały już spłacone, to bank musi oddać klientowi całą nadwyżkę, jaką zapłacił on instytucji na podstawie umowy kredytowej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ