Czym jest pożyczka płynnościowa z UE?

0
933
Czym jest pożyczka płynnościowa z UE

Szukając zewnętrznych źródeł finansowania firmy, można łatwo natrafić na tak zwaną pożyczkę płynnościową, na przykład tutaj: https://crbip.pl/pozyczki-plynnosciowe/. Wiele domysłów można snuć na jej temat już na podstawie samej nazwy, jednak nie da się ukryć, że dokładniejsza wiedza na temat tego produktu finansowego jest zazwyczaj niższa niż w przypadku chociażby pożyczki inwestycyjnej.

Jest to potencjalnie problematyczne, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie ten typ pożyczki będzie najlepszym wyjściem dla przedsiębiorcy. Z tego względu zdecydowanie warto zapoznać się z danymi na temat pożyczek płynnościowych (czym one są, jakie mają cechy charakterystyczne), aby w razie czego wiedzieć, który produkt finansowy wybrać.

Pożyczka płynnościowa z UE – co to jest?

Pożyczka płynnościowa to zobowiązanie, którego kwotę można przeznaczyć na wydatki niezbędne do tego, aby mogła ona normalnie funkcjonować. To, co oznacza to w praktyce, zależy w dużej mierze od tego, czym dana firma się zajmuje.

Na przykład niektóre przedsiębiorstwo może za jej pomocą zakupić produkty, ale inne, które świadczy usługi o charakterze nie namacalnym (np. marketing internetowy) już nie będzie miało takiej potrzeby. Chętnie za to skorzysta z pożyczki płynnościowej, aby opłacić wynagrodzenia pracowników, składki ZUS i US czy raty innych wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych (kredytów, leasingu).

Pożyczkę płynnościową z reguły udziela się na stosunkowo krótki okres (do kilku lat). Jej elementem charakterystycznym jest bardzo niskie oprocentowanie. Wynika ono z faktu, że, jak wskazuje sama nazwa, jest to pożyczka udzielana z funduszy Unii Europejskiej. Pozwala to ustalić oprocentowanie na znacznie niższym poziomie niż w bankach komercyjnych. Jeśli zaś chodzi o maksymalną kwotę zobowiązania, to trudno jest wskazać ją jednoznacznie, ponieważ duże znaczenie ma tutaj wysokość uzyskiwanych przez firmę przychodów.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na pożyczkę płynnościową z UE?

Jeśli chodzi o to, dlaczego warto zdecydować się właśnie na pożyczkę z UE, odpowiedź jest prosta. Jest to po prostu pożyczka bardzo opłacalna. Jej koszt jest relatywnie niewielki, zwłaszcza w porównaniu do kosztu pożyczki na taką samą kwotę, którą zaciągnęlibyśmy bez dofinansowania z banku komercyjnego. Łatwo jest środki wydać, a znacznie trudniej jest je pozyskać, jeśli chodzi o finansowanie wewnętrzne, w związku z czym zewnętrzne finansowanie może okazać się jedyną (bądź nie jedyną, ale najlepszą) deską ratunku.

Pożyczka płynnościowa z UE przyda się, jeśli firma przechodzi przez tymczasowe problemy finansowe, spowodowane na przykład pandemią koronawirusa. Dzięki dodatkowym środkom nie będzie ona zmuszona do wstrzymania lub ograniczenia prowadzonych działań (produkcji, realizacji usług, marketingu i nie tylko), a więc działalność cały czas będzie przynosiła dochody i rozwijała to. Pozwoli to na przetrwanie najgorszego okresu i dotrwanie do lepszych czasów, w których na przykład nie będzie już problemów z ograniczeniami sanitarnymi czy mniejszym niż normalnie zainteresowaniem klientów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProdukcja gier logopedycznych
Następny artykułJaki jest cel lipolizy?
Redakcja e-kredytowanie.pl

Finansami zainteresowałem się w 2010, gdy na karku miałem duży kredyt hipoteczny i rodzinę na utrzymaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ