Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

0
2992
Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Wiele osób ostatnio decyduje się na kredyt hipoteczny. W internecie dostępne są różne, pisane nieraz trudnym, biznesowym językiem artukuły radzące, jak wziąć taki kredyt i tego później nie żałować. W tym artykule zaś zostaną przedstawione proste rady, które pomogą każdemu podczas wyboru kredytu.

A zatem przede wszystkim przed wzięciem kredytu należy porównać oferty różnych banków. Jest to konieczne – nie ma bowiem jednego najlepszego kredytu dla wszystkich. To, jaki kredyt będzie konkretnie dla nas najlepszy to bardzo indywidualna sprawa- mają na to wpływ takie czynniki jak: środki, którymi dysponujemy, cel, na który bierzemy kredyt oraz okres, w którym chcielibyśmy go spłacić. Przed podpisaniem umowy należy również zapoznać się z opłatami i prowizjami, sprawdzić tabelę kursów oraz wymagane zabezpieczenia. Jeśli jest to dla nas zupełną czarną magią można skorzystać z usług pośrednika kredytowego.

Co się stanie jeśli weźmiemy zły kredyt? Oczywiście nie będzie to przyjemne, niemniej jednak zawsze istnieje możliwość wzięcia kredytu refinansowego, który zaciągniemy w innym banku, na lepszych warunkach, a za pomocą którego spłacimy ten wcześniejszy, niekorzystny dla nas kredyt.

Jakie są najczęściej problemy osób biorących kredyt? Przede wszystkim należy podjąć decyzję, w jakiej walucie zaciągamy kredyt. Generalna zasada jest taka, że warto wziąć kredyt w obcej walucie, jeżeli złoty jest słaby. Jednak należy pamiętać o tym, że są ludzie, którzy bardzo martwią się czy kurs waluty, w której wzięli kredyt nie skoczy nagle. Jeżeli należysz do takich osób lepiej może zaoszczędzić sobie zmartwień i wziąć kredyt w złotówkach?

Następną decyzją, jaką należy podjąć jest wybór typu rat. Mogą one być równe albo malejące. Tutaj decyzja zależy od naszych osobistych preferencji oraz od zdolności finansowych- czy będzie nas stać na początku na większe raty?

Należy również dokładnie oszacować kwotę, którą potrzebujemy dostać w kredycie. Jeżeli bowiem naszym celem jest np. zakup mieszkania może okazać się, że wielu kosztów takich jak wyceny nieruchomości czy ubezpieczenie jej nie wzięliśmy w ogóle pod uwagę, przez co suma pieniędzy uzyskana z kredytu nie wystarczy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ