Własna firma czy etat?

0
2617
Własna firma czy etat?

Każdy chce zarabiać- to oczywiste. Dzisiaj żyjemy w świecie wielkich możliwości- każdy może iść na studia, założyć własną firmę, wybrać zawód, jaki chce. Nie ma już podziałów klasowych, ludzie są sobie równi. Jednak możliwości zawsze wiążą się z decyzjami. Zaś podstawową decyzją, jaką należy podjąć jest wybór rodzaju pracy- czy będzie to własna firma czy etat? Poniżej zaprezentowane zostaną wady i zalety poszczególnych rodzajów zatrudnienia, dzięki którym Wasza decyzja będzie prostsza.

Zalety pracy etatowej

Podstawową zaletą jest unormowany czas pracy. Oczywiście może się nieraz okazać, że należy zostać po godzinach albo jakieś artukuły napisać po powrocie do domu. Jednak generalnie, kiedy kończymy pracę, zaczyna się nasz czas przeznaczony na rodzinę, pasje.

Następnie warto zaznaczyć, że etat oznacza stały dochód. Nie jest on zależy od inwestycji, ani od tego, ile w danym miesiącu firma zarobiła. Ponadto praca jest ściśle określona. Oczywiście, że można zostać poproszonym o wykonanie innych czynności, jednak ogólnie rzecz ujmując zatrudniamy się na konkretne stanowisko, na którym będąc mamy wypełniać określone zadania. Praca na etacie wiąże się także z gwarancją urlopu oraz chociaż dofinansowania koniecznych szkoleń.

Wady pracy etatowej

Na samym wstępie należy podkreślić, że to, co dla niektórych jest zaletą dla innych może okazać się wadą. Wyżej wspomniany unormowany czas pracy dla niektórych może okazać się udręką. Jeśli zatem lubisz pracować w godzinach, które Ty uważasz za najlepsze uważaj z podjęciem pracy etatowej.

Ponadto pracując na etacie kreujesz wizerunek firmy, korporacji, placówki, nie zaś swój. Warto także wspomnieć, że choć urlop jest zagwarantowany to niestety nie można go wziąć kiedy się chce.

Zalety własnej firmy

Zakładając swoją firmę sam szefujesz. Oznacza to, że sam wybierasz szkolenia, zatrudniasz pracowników, wybierasz godziny pracy, planujesz długość urlopu. Ponadto przez dwa pierwsze lata niskie składki ZUS pozwalają zarabiać więcej niż na tym samym stanowisku na etacie już przy zarobkach powyżej 1 tys. zł. Brzmi na pozór pięknie?

Wady własnej firmy

Jednak należy przede wszystkim się przebić. Oznacza to przez mniej więcej pierwsze dwa lata ciężką pracę, bez urlopu. Ponadto praca często towarzyszy nam zarówno w miejscu na nią przeznaczonym, jak i w domu.

Czy to oznacza, że nie powinno wybierać się firmy? Oczywiście, że nie! Własna firma daje później ogromną niezależność i może przynieść wysokie zarobki. Należy jednak mieć pasję, pomysł i być zdyscyplinowanym!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ