Jak długo czeka się na zwrot podatku za pracę w Niemczech?

0
1261
ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec

Każdy, kto pracował legalnie u naszych zachodnich sąsiadów, ma prawo ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. W szczególności dotyczy to osób, które pracują w tym kraju sezonowo, przez kilka miesięcy w roku. W związku z tym, że kwota wolna od podatku w Niemczech jest wysoka, większość osób pracujących tam przez kilka miesięcy, ma prawo do zwrotu. To ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec, zależy od szybkości skompletowania dokumentów i przesłania rozliczenia.

Co jest potrzebne do otrzymania zwrotu?

Warunkiem koniecznym jest legalne zatrudnienie na terenie Niemiec, czyli sytuacja, w której od osiąganych zarobków odprowadzana była zaliczka na podatek dochodowy. Potwierdzeniem zatrudnienia i opłacania podatków jest karta podatkowa wystawiona przez pracodawcę lub ostatni odcinek z wypłaty. Gdy dysponujesz tego typu dokumentami, wystarczy złożyć zeznanie podatkowe i poczekać na ewentualny zwrot. Czas oczekiwania na zwrot podatku w Niemczech jest podobny do czasu oczekiwania na tego typu zwrot w Polsce, a zatem może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. Najważniejsze to po prostu wypełnić deklarację w terminie do 31 lipca i złożyć ją we właściwym urzędzie. Można to zrobić przez firmę pośredniczącą typu kancelaria prawna czy biuro rachunkowe. Jeśli się zastanawiasz, ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec, w takiej sytuacji zwykle nie jest to czas dłuższy niż kilka miesięcy.

Co może opóźnić zwrot?

Największą trudnością może być zebranie dokumentów potwierdzających legalne zatrudnienie w Niemczech. Nawet jeśli nie masz takich papierów, a masz pewność, że Twój pracodawca odprowadzał za Ciebie zaliczkę na podatek dochodowy, wciąż możesz ubiegać się o zwrot. Wówczas warto zatrudnić wyspecjalizowaną firmę, która zgromadzi odpowiednie dokumenty i będzie reprezentowała Twoje interesy przed niemieckim urzędem skarbowym. W takiej sytuacji czas potrzebny na uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec zapewne nieco się wydłuży, ale wciąż możesz liczyć na otrzymanie należnych Ci pieniędzy. To ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec, zależy przede wszystkim od szybkości wymiany korespondencji i sprawności działania konkretnego urzędu. Wszystkie formalności nie powinny trwać dłużej niż pół roku.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy należy Ci się zwrot podatku za pracę w Niemczech, skorzystaj z pośrednictwa firmy, która specjalizuje się w zagranicznych rozliczeniach podatkowych. Takie biuro wypełni za Ciebie niezbędne deklaracje i złoży je do właściwego urzędu. W takim wariancie czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec trwa zwykle kilka miesięcy – czas potrzebny na zebranie dokumentów, złożenie deklaracji i ewentualną komunikację z urzędem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ