Działalność gospodarcza – jak ją otworzyć?

0
1202
działalność gospodarcza
Fot. Pexels.com

Własna działalność gospodarcza to coś o czym marzy wiele osób. Bycie własnym szefem wydaje się być interesującym pomysłem niezależnie od wieku. Jednak formalności mogą przytłoczyć niejednego człowieka. Jak się za to zabrać? Od czego zacząć? O czym nie można zapomnieć?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/jak-otworzyc-dzialalnosc-gospodarcza/

Własna działalność gospodarcza przez internet – jak to zrobić?

Obecnie założenie własnej firmy nie jest tak trudne jak jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Dzięki rozwojowi technologicznemu wiele formalności możemy złożyć przez internet.

Podstawowym wnioskiem jaki musisz złożyć jest ten do CEIDG czyli dokument, który trafia do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Osoba, która złoży taki wniosek jest także rejestrowana od razu w ZUS i Urzędzie Skarbowym. Dodatkowo jeśli niezbędne będzie odprowadzanie VAT musisz złożyć odpowiedni wniosek o nazwie VAT-R. Go również możesz złożyć przez internet w ten sam sposób co CEIDG-1. Ponadto jeśli potrzebujesz dodatkowych licencji czy zezwoleń również musisz wypełnić dodatkowe niezbędne dokumenty.

Zanim złożysz wniosek o założenie działalności gospodarczej warto rozważyć kilka kwestii. Jedną z nich powinno być stworzenie biznesplanu, który będzie pomocny chociażby w tym czy nie będą niezbędne dodatkowe wnioski do wypełnienia.

CEIDG – jak złożyć wniosek?

Istnieją trzy możliwości na to jak można złożyć wniosek CEIDG-1. Pierwszy z nich to osobiste udanie się do urzędu. Najczęściej jest to Urząd Miejski. Warto jednak wcześniej skontaktować się telefonicznie z recepcją.

Kolejną możliwością jest wysłanie listu. A ostatnia możliwość to wniosek internetowy. Należy odwiedzić witrynę biznes.gov.pl. Następnie logujemy się poprzez profil zaufany. Pojawi się nam formularz, który należy uzupełnić o podane dane. Kiedy klikniemy wyślij wniosek trafi on do CEIDG, a także do ZUS, GUS oraz US.

Jeśli nie masz profilu zaufanego możliwe jest zalogowanie się za pośrednictwem strony banku. Ważne, aby wszelkie dane, które podaliśmy w placówce bankowej były aktualne. Oczywiście chodzi tu o nasze konto indywidualne. Na tym etapie nie musimy mieć konta do naszej działalności gospodarczej.

Zobacz też: http://blogopracy.net.pl/techniki-na-zarzadzanie-czasem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ