Gdzie dostaniesz kredyt hipoteczny bez BIK?

0
8985

Niestety musimy brutalnie pozbawić Cię złudzeń. Otóż nigdzie nie dostaniesz kredytu hipotecznego bez weryfikacji w BIK. To podstawowy punkt analizy scoringowej, która ma na celu oszacowanie ryzyka niewypłacalności klienta i ocenę jego zdolności kredytowej. Bank nigdy nie zdecyduje się na udzielenie kredytu na 15-30 lat na sumę kilkuset tysięcy złotych osobie, która miała lub nadal ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. W czasach, gdy nawet niektóre chwilówki sprawdzają klientów w rejestrach dłużników, kredyt hipoteczny bez BIK praktycznie nie istnieje.

Czy bank musi sprawdzać historię kredytową klienta w BIK?

Nie, póki co taki obowiązek nie istnieje. Niemniej, żaden poważny bank nie udzieli wysokiego kredytu bez sprawdzenia, czy wnioskodawca ma inne zadłużenia. Oczywiście zakupy na raty czy mała pożyczka na wakacje nie muszą dyskwalifikować Cię w staraniach o kredyt hipoteczny. Jednak nawet skromne zobowiązania sprawiają, że punkty scoringowe lecą w dół. Kiedy rozpoczynamy starania o kredyt finansowy szczególnie hipoteczny warto by pomógł nam doświadczony doradca kredytowy.

W najgorszej sytuacji są osoby, które zalegają z ratami pożyczki, spłacają kilka kredytów i pożyczek naraz, albo miały do czynienia z komornikiem. Osoby te mogą od razu zapomnieć o zakupie mieszkania czy budowie domu na kredyt. Warto również pamiętać, że banki sprawdzają również inne rejestry (np. BIG, KRD), w których nie ukryją się zaległości alimentacyjne czy długi wobec kontrahentów. Owszem, kredyt hipoteczny bez BIK miałby sporo sensu – wszak wpis do hipoteki zabezpiecza bank na wypadek, gdyby dłużnik zalegał z płatnością rat. Niemniej, takie rozwiązanie byłoby niekorzystne dla obu stron.

Dlaczego kredyt  hipoteczny bez BIK jest nieosiągalny?

Załóżmy, że bank nie sprawdza Twojej historii w BIK, a swoją decyzję kredytową opiera na podstawie wyciągów z konta, zaświadczenia o dochodach oraz dokumentacji dotyczącej kredytowanej nieruchomości. Otrzymujesz kredyt na 350 tys. zł na 20 lat, który ma sfinansować zakup mieszkania. Niestety, już po kilku miesiącach masz problem ze spłatą rat, bo jednocześnie spłacasz kredyt na samochód, a Twoja żona właśnie straciła pracę. W tej sytuacji bank może przystąpić do procedury egzekucyjnej – komornik zlicytuje mieszkanie i Twoja rodzina straci dach nad głową.

Jak widzisz, kredyt hipoteczny bez BIK byłby wręcz niebezpieczny dla samego klienta banku. Owszem, na początku radość z własnego mieszkania byłaby ogromna, ale problemy ze spłatą rat mogłyby doprowadzić do spirali długów i utraty nieruchomości.

Zbyt liberalne podejście do klienta jest niekorzystne również dla banku. Zanim kredytodawca będzie mógł wszcząć procedurę egzekucyjną, powinien przedstawić klientowi możliwość restrukturyzacji kredytu lub zaproponować inne rozwiązania, np. tymczasowe zawieszenie płatności. Zanim kredytodawca odzyska swoje pieniądze, może upłynąć sporo czasu, dlatego banki maksymalnie ograniczają ryzyko przy udzielaniu wysokich pożyczek. Przy okazji uczulamy, że firmy pożyczkowe oferujące „kredyt hipoteczny bez BIK” działają nielegalnie – obecnie jedynie banki i SKOK-i mogą udzielać kredytów pod zastaw nieruchomości.

[Głosów:14    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ