Nie masz konta w banku? Z pewnością to bardzo oryginalne, ale czy na pewno się opłaca? Sprawdź, czemu warto zostać klientem indywidualnym banku.
Klient indywidualny banku – czyli kto?
Termin ten z pozoru może wydawać się dość skomplikowany, w rzeczywistości jednak większość społeczeństwa jest klientami indywidualnymi jednego z banków. Nazewnictwo to służy po prostu do podziału wszystkich typów klientów dla banku – dokładnie tak, instytucje finansowe dzielą swoich klientów na różnorodne grupy pod względem różnego rodzaju wspólnych cech, np. oczekiwań co do oferty i produktów, potrzeb itp. I choć brzmi to może mało politycznie w dzisiejszych czasach, tak naprawdę nie ma w tym nic złego. Mało tego, to praktyka bardzo pożądana, gdyż pozwala bankom na lepsze dostosowanie swoich usług do potrzeb konsumentów. Fachowo nazywa się to wyspecjalizowaniem usług.
Klientem indywidualnym banku jest osoba pełnoletnia, w niektórych przypadkach może być to także osoba małoletnia, należy w tym celu wypełnić dodatkowe formalności. Odnośnie do stania się klientem indywidualnym banku warto wspomnieć, że nie ma znaczenia to, czy ktoś ma status osoby prawnej czy osoby fizycznej. Klientem indywidualnym jest zatem osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, posiada zdolność prawną oraz zdolność do czynności prawnych. Co ciekawe, dwie ostatnie cechy nie są tym samym. Otóż zdolność prawną posiada każdy, natomiast zdolność do czynności prawnych osiąga się wraz z pełnoletnością.
Oferta dla klientów indywidualnych
Podstawowym produktem oferowanym przez banki dla klientów indywidualnych jest konto osobiste. To rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na którym możesz przechowywać swoje środki finansowe, tu także będzie np. trafiała twoja wypłata. Konto osobiste pozwala ci na dokonywanie transakcji bezgotówkowych, wypłaty środków z bankomatu, a także wiele innych. Transakcje bezgotówkowe to przyszłość, która dzieje się na naszych oczach i trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne funkcjonowanie. Warto też zauważyć, że konto osobiste to bardzo bezpieczny sposób przechowywania gotówki. Paradoksalnie gotówka jest znacznie bardziej narażona na kradzież, zgubienie czy zniszczenie np. w twoim portfelu. Środki zdeponowane w banku są doskonale zabezpieczone, a do tego podlegają ochronie różnego rodzaju funduszom gwarancyjnym.
Konto osobiste często jest wymagane do korzystania z innych usług w ramach tego samego banku. Czasem też gwarantuje korzystniejsze warunki – jeśli planujesz zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub kredytu na samochód, konto w banku zapewni ci mniejsze odsetki lub mniejsze oprocentowanie. Ponadto poprzez konto osobiste możesz założyć konto oszczędnościowe, lokatę, grać na giełdzie, a nawet złożyć wniosek do programu Rodzina 500+. Wreszcie konto osobiste to większa kontrola dla swoich wydatków, gdyż zapisywana jest pełna historia twoich transakcji. W ten sposób możesz dowiedzieć się, ile wydajesz na różnorodne potrzeby i w ten sposób przekształcić swój budżet, by więcej oszczędzać. Konto osobiste to zatem podstawa i pierwszy krok ku większej wygodzie w zarządzaniu finansami.