Czym jest zdolność kredytowa? Co wpływa na zdolność kredytową?

0
2325
Czym jest zdolność kredytowa

Idąc do banku czy też jakiekolwiek innej instytucji finansowej, w celu zaciągnięcia zobowiązania, najczęściej jesteśmy weryfikowani pod kątem naszej zdolności kredytowej. Czym jednak tak właściwie jest zdolność kredytowa i co się kryje pod tym pojęciem? Co na nią wpływa?

Czym jest zdolność kredytowa?

Pojęcie zdolności kredytowej nie jest szczególnie skomplikowane, choć z racji na złożoność czynników, które na nią wpływają, dla wielu osób może być problematyczne określenie czy ją posiada, czy nie. Warto jednak znać jej definicję, ponieważ może to znacząco ułatwić ubieganie się o pieniądze w różnych instytucjach finansowych. Zdolność kredytową wyjaśnia w artykułach www.kredytus.pl, z których wynika, że to nic innego, jak zdolność kredytobiorcy, czyli podmiotu pożyczającego, do spłaty zaciągniętego zobowiązania w określonym przez umowę czasie. Innymi słowy, bank dokonując analizy zdolności kredytowej, będzie wiedział, czy jesteśmy zdolni do oddania długu.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Każdy bank i każda instytucja finansowa ma nieco inne kryteria analizy zdolności kredytowej, tak samo, jak wykorzystuje w tym celu nieco inne obliczenia. Mimo wszystko są pewne aspekty, które bezwzględnie wpływają na to, jak zostaniemy ocenieni i na jakim poziomie znajdą się nasze możliwości finansowe. Dochody, inne zobowiązania, rodzaj kredytu, jego wysokość czy nawet nasz wiek i stan cywilny będą mieć tutaj niemałe znaczenie. Warto więc zwrócić uwagę na szczegóły i zorientować się, jak wygląda nasza sytuacja.

Wysokość dochodów a zdolność kredytowa

Bierze się tutaj pod uwagę wysokość dochodów oraz ich źródło i systematyczność. W lepszej sytuacji będą osoby z umową o pracę na czas nieokreślony i z umiarkowaną pensją, jednak inne formy zatrudnienia nie wykluczają otrzymania pieniędzy, mogą jedynie nieco obniżyć naszą zdolność lub uwzględniać dodatkowe kryteria do spełnienia. Tym samym od tego ile zarabiamy i na jakiej zasadzie, będzie zależało to, ile pieniędzy dostaniemy i na jakich warunkach – bardziej czy mniej korzystnych. Czasem będzie wymagane też ubezpieczenie, które stanowi formę zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności.

Analiza zdolności kredytowej – rodzaj kredytu i inne zobowiązania

Kolejnym istotnym aspektem, wpływającym na analizę banku jest sam rodzaj kredytu, jego wysokość oraz proponowany czas spłaty razem z typem rat. Pod uwagę brane są także nasze aktualne zobowiązania i obciążenia na koncie czy kontach. Bank sprawdza bazy danych, między innymi BIK, by przekonać, czy klient jest wiarygodny i nie ma zaległych zadłużeń, które mogłyby świadczyć o jego niewypłacalności.

Sytuacja osobista kredytobiorcy i zdolność kredytowa

Oprócz tego patrzy się także na takie szczegółowe kwestie z życia osobistego kredytobiorcy jak wiek, stan cywilny czy liczbę osób w gospodarstwie domowym. To ostatnie często jest uwzględniane przy obliczeniu zdolności kredytowej kredytu hipotecznego, przy którym także istotny jest wkład własny. Rzecz jasna, fakt posiadania oszczędności i możliwość dopłaty z własnej kieszeni także będzie na plus dla banku – jest sygnałem, że kredytobiorca potrafi zarządzać finansami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ