Praca w Lublinie

0
1097
praca

Każdy z nas słyszał kiedyś o Lublinie. Jest to tak znane miasto, że nie ma opcji aby ktoś nie wiedział o jego istnieniu. Kto by w końcu nie słyszał o stolicy województwa lubuskiego, mieście dziewiątym co do wielkości populacji w Polsce (ok. 337 788), oraz miastu, które jest ośrodkiem kultury. Są wśród nas tacy ludzie, którzy planują przeprowadzić się do Lublina, nie mają jednak całkowitego pojęcia o pracy w Lublinie. A w końcu to też jest ważne, bo na co nam wizyta w tak pięknym i rozwiniętym mieście, skoro nie będzie nas stać nawet na chleb. Zanim będziemy chcieli przeprowadzić się do Lublina warto zapoznać się z takimi aspektami jak rynek pracy w Lublinie, czy znajdziemy pracę na naszym stanowisku w tym mieście, jakie są najczęstsze oferty pracy w Lublinie, czy po prostu jak opłacalna jest praca Lublin, i czy zarobki wyróżniają się na tle innych miast.

Zacznijmy więc od pierwszego, równie ważnego co ciekawego aspektu. Otóż chodzi o to, jak wygląda rynek pracy w Lublinie. Co jest główną gospodarką Lublina, jaka jest tam stopa bezrobocia, jakich zawodów jest tam deficyt/nadwyżka. Przede wszystkim warto na początku wspomnieć o tym, że miasto ma status giganta branży BPO. Działają tam liczne specjalistyczne centra finansowe dla biznesów. Stawia się tam przeważnie na rozwój technologii, na przykład w ramach Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Nie można zapominać również o tym, że Lubelszczyzna jest regionem Polski w którym dominuje rolnictwo oraz przetwórstwo rolniczo-spożywcze.

Według Urzędu Statystycznego w Lublinie w przeciętne wynagrodzenie w czerwcu 2021r. wynosiło około 5137 zł. Jeżeli chodzi zaś o bezrobocie, zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia w 2021r w Lublinie wyniosła 5,6%. Dla porównania, w całej Polsce wyniosła 5,9%, a w województwie lubelskim 7,7%.

Jak wyglądają oferty pracy w Lublinie?

Jakich ofert jest najwięcej, a jakich najmniej, tzn. jakich zawodów jest nadwyżka, a jakich deficyt? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i przewidywalna, jak może się wydawać. Zgodnie z Barometrem zawodów, czyli prognozy wykonywanej co roku przez Resort pracy, w 2021r. w Lublinie nastąpił deficyt aż 56 zawodów.

Dużą część tej listy stanowią takie zawody związane z produkcją przemysłową w takich branżach jak np. przetwórstwo spożywcze, poligrafia, metalurgia, motoryzacja, tworzywa sztuczne, odzieżowa lub meblowa. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ w zakładach produkcyjnych brakuje osób z doświadczeniem i umiejętnościami niezbędnymi w tej branży. Brakuje również pracowników fizycznych wykonujących proste prace. Znajdują się tam również specjaliści ds. organizacji produkcji.

Nie lepiej wygląda sytuacja z budowlańcami, zarówno tymi z wyższym wykształceniem jak i z niższym. W Lublinie zdecydowanie panuje deficyt takich zawodów jak inżynier budownictwa, kierownik budowy, robotnik budowlany.

Jak wygląda sytuacja w branży TSL?

Okazuje się, że w Lublinie znajduje się masa ofert na takie stanowiska jak zaopatrzeniowiec, kierowca autobusu, kierowca ciężarówki, magazynier, kurier, dostawca, listonosz.

Ponadto w Barometrze zawodów wysoko plasowały się również szefowie kuchni, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, nauczyciele przedmiotów zawodowych, pokojowe, sprzątaczki, piekarze, kucharze, szefowie kuchni, fryzjerzy.

A jak wygląda sytuacja na odwrotnej stronie barykady, czyli ile w Lublinie znajduje się zawodów nadwyżkowych, czyli zawodów w których jest duża konkurencja i ciężko znaleźć tam pracę.

Niełatwo w znalezieniu pracy będą miały takie osoby, które przyjechały od Lublina aby pracować w branży edukacji. Pracownicy edukacji, sportu, rekreacji, kultury , obsługi turystycznej będą musieli się naprawdę natrudzić aby znaleźć pracę na swoje stanowisko. Nie mają lepiej jednak takie posady jak nauczyciele przedszkoli, nauczyciele nauczania początkowego, pedagodzy, animatorzy kultury, instruktorzy sportu i rekreacji, organizatorzy imprez, pracownicy biur podróży, plastycy czy konserwatorzy zabytków.

Jesteś specjalistą w pracy biurowej? Nie tylko ty, specjalistów takich w Lublinie jest od groma, przez co ciężko znaleźć spokojną pracę w biurze. Agenci ubezpieczeniowi, archiwiści, muzealnicy, bibliotekarze, dziennikarze, redaktorzy, ekonomiści, filolodzy, tłumacze, filozofowie, historycy, pracownicy ds. ochrony środowiska, sekretarki, asystenci i tym podobne – Można Wam współczuć.

Jak znaleźć pracę w Lublinie?

Jakich błędów musisz unikać, żeby to właśnie Ciebie przyjęli na określone stanowisko? Przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby zachować wszelkie zasady kultury i higieny osobistej. Możesz mieć ukończone 5 studiów, posiadać dwa magistraty i być bardzo mądrą osobą, a i tak cię nie przyjmą bo jesteś gburem i chamem. Jeżeli jednak jesteśmy wychowani, pierwszą wskazówką co do znalezienia pracy jest CV. Dobre CV musi wywoływać dobre pierwsze wrażenie, przyciągać uwagę i być napisane z należytą starannością.

Drugim ważnym aspektem jest nastawienie. Nigdy nie zakładaj, że szukanie pracy będzie długie i trudne. Wtedy na pewno takie będzie.

Pamiętaj również, aby nauczyć się autoprezentacji. Zła autoprezentacja może przekreślić twoje stanowisko, a tego przecież nikt by nie chciał.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ