Sposoby na oszczędzanie

0
2910
Sposoby na oszczędzanie

Każdy z nas chciałby pojechać w jakieś ciekawe miejsce na wakacje kupić lustrzankę cyfrową albo nowy samochód. Jednak realizacja takich planów kosztuje, a to niestety nieraz przekracza nasze możliwości. A może da się jednak jakoś wygospodarować te pieniądze? Bez wątpienia tak- należy tylko nauczyć się oszczędzać.

Przede wszystkim trzeba rozpisać dokładnie nasze wydatki i je przeanalizować. Warto zacząć od wydatków na żywność. Bowiem zepsute artukuły żywnościowe w lodówce to błąd, który popełnia wiele osób. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest wykonywanie jadłospisu na dany tydzień i kupowanie wyłącznie niezbędnych produktów.

Następnie należy zwrócić uwagę na szeroko rozumiany transport. Kierowcy na pewno powinni sprawdzić czy przypadkiem zbyt często nie zdarza im się przekroczyć przepisów ruchu drogowego- to niestety dużo kosztuje. Ponadto wielu kierowców dojeżdża samochodem w miejsca, dokąd znacznie łatwiej i taniej jest dostać się komunikacją miejską albo wręcz pieszo. Warto sprawdzić, czy nie popełniamy tego samego błędu. Podróżujący komunikacją miejską z kolei warto, żeby pilnowali dat ważności biletów okresowych- jazda na biletach jednorazowych, jeśli jeździmy często, jest całkowicie nieopłacalna. Warto tu także wspomnieć o korzyściach finansowych, jakie płyną z rezerwacji lotów czy wakacji wcześniej.

Kiedy już przeanalizujemy te wydatki warto zwrócić uwagę na ubrania. Być może te same ciuchy da się znacznie taniej kupić na wyprzedaży albo w ciucholandzie?

Warto także pamiętać o tak banalnych rozwiązaniach, jak gaszenie świateł w miejscu, w którym nas nie ma, nie włączanie niepełnej pralki czy zmywarki albo nie pozostawianie urządzeń w stanie czuwania. Takie drobne zabiegi naprawdę pomogą nam polepszyć nasz stan finansowy.

A na koniec- należy dbać o swoje zdrowie. Warto zrezygnować albo chociaż ograniczyć spożycie alkoholu czy papierosy. Wtedy nie tylko zaoszczędzimy, ponieważ nie będziemy tego kupować, lecz również zredukujemy szkody zdrowotne. A choroby są niestety bardzo kosztowne- znacznie lepiej zarówno dla naszego portfela, jak i dla nas samych jest wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ