Porównanie lokat bankowych – na co zwracać uwagę?

0
2239

Ranking lokat bankowych to doskonałe narzędzie dla osób, które preferują rozsądne oszczędzanie i bezpieczne inwestycje. Takie zestawienia publikowane są z reguły co miesiąc, dlatego zainteresowani mają łatwy dostęp do aktualnych lokat na rynku i mogą załapać się na ograniczoną czasowo promocję. Ranking tworzą niezależni eksperci, doradcy finansowi, a także blogerzy specjalizujący się w oszczędzaniu lub zarządzaniu domowym budżetem. Porównanie lokat bankowych powinno zawierać przynajmniej kilkanaście ofert podzielonych według horyzontu czasowego na krotko-, średnio- i długoterminowe. Na co zwracać uwagę, sprawdzając ranking lokat bankowych?

Porównanie lokat bankowych – ważne jest nie tylko oprocentowanie

Wiele osób porównuje lokaty tylko w oparciu o oprocentowanie. Owszem, lokata na 4% w skali roku pozwoli Ci zarobić więcej niż lokata na 3,5% lub 2,5%. Jednak zanim przejdziesz do składania wniosku, musisz sprawdzić wymagania banku. Może się bowiem okazać, że lokata jest dostępna tylko dla nowych klientów i wówczas musisz ocenić, czy nowe konto jest Ci potrzebne i czy opłaty są do zaakceptowania.

Kolejny haczyk jest związany zakresem kwot depozytu. Załóżmy, że lokata oferuje wysokie oprocentowanie, jednak można zdeponować sumę do 10 000 zł. Jeśli masz do dyspozycji kwotę 50 tysięcy, zapewne pomyślisz – w takim razie założę 5 lokat o maksymalnej wartości 10 tysięcy. Szkopuł w tym, że bank umożliwia otwarcie tylko jednej takiej lokaty i to w dodatku wyłącznie nowemu klientowi. W tej sytuacji nawet najwyżej oprocentowana lokata w rankingu nie spełni Twoich potrzeb. Wprawdzie oprócz podstawowej oferty, bank może zaproponować Ci produkt dla innego zakresu kwot, jednak wtedy musisz liczyć się z mniej preferencyjnym oprocentowaniem.

Jakie informacje powinien zawierać ranking lokat bankowych?

Aby porównanie lokat bankowych miało sens, ranking powinien pogrupować produkty według horyzontu czasowego. Klienci, którzy chcą wydać swoje oszczędności w niedalekiej przyszłości (np. na mieszkanie, samochód itp.), będą brali pod uwagę głównie lokaty na 1-2 miesiące lub kwartalne. Z kolei osoby oszczędzające na emeryturę lub studia dziecka, zakładają z reguły depozyty średnioterminowe (6-12 miesięcy) i długoterminowe (1-5 lat). Tak pogrupowany ranking będzie czytelny i pozwoli szybko znaleźć produkt adekwatny do preferencji klienta.

Oprócz podstawowych warunków (oprocentowanie, czas, przedział kwot), porównanie lokat bankowych powinno zawierać informacje na temat:

  • sposobu założenia lokaty – osobiście, przez Internet, aplikację mobilną (w tym link przekierowujący na stronę wniosku)
  • możliwości zmiany warunków – np. czy lokata jest dostępna dla innych kwot lub dłuższy/krótszy okres i ile wówczas wynosi oprocentowanie
  • ile lokat może założyć 1 klient
  • czy lokata jest dostępna dla nowych/dotychczasowych klientów banku

Byłoby idealnie, gdyby ranking oferował również kalkulator o obliczania zysku z lokat – wówczas podjęcie decyzji o wyborze banku będzie jeszcze prostsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ