Gdzie ulokować oszczędności?

0
2862
Gdzie ulokować oszczędności?

Na co dzień chodzimy do pracy, zarabiamy, planujemy budżet domowy, oszczędzamy. Po pewnym czasie udaje nam się odłożyć pewną sumę- co z nią uczynić?

Przede wszystkim należy w takim momencie zastanowić się, czy zamiast oszczędzać ją dalej nie powinniśmy części wydać- na wakacje, rower dla dziecka czy inną przyjemność. W końcu właśnie po to też zarabiamy- aby było nas stać na spełnianie marzeń naszych i bliskich nam osób.

Kiedy już odejmiemy od naszej sumy pieniądze wykorzystane na przyjemności ponownie zadajemy sobie pytanie- i co teraz?

A zatem najbezpieczniejszymi opcjami są oczywiście konta oszczędnościowe, lokaty oraz obligacje skarbowe. Zysk nie jest duży jednak niskie jest także ryzyko.

Jeśli chcemy bardziej pomnożyć oszczędności można spróbować swoich sił na rynku Forex, na giełdzie czy też w finansowaniu projektów. Tu jednakże trzeba już więcej czasu poświęcić na naukę mechanizmów rządzących tymi typami inwestycji. Ponadto ryzyko, które podejmujemy, jest znacznie wyższe.

Oczywiście istnieje także cały sektor inwestycji alternatywnych. Zaliczają się tutaj inwestycje w wino, sztukę, fotografię. Są to bezpieczne i zazwyczaj przynoszące konkretne zyski inwestycje, jednak nie są one raczej krótkoterminowe, a dodatkowo trzeba poświęcić pewną ilość czasu i pieniędzy na dotarcie do win, czy dzieł sztuki. Na takie artukuły poluje bowiem pewna liczba koneserów.

Następną możliwością jest inwestowanie w nieruchomości. Jest to również bezpieczny sposób. Najczęściej polega to na kupowaniu mieszkań i następnie na ich wynajmowaniu. Jednak niektórzy wyspecjalizowali się również w kupowaniu mieszkań do remontu, przeprowadzaniu owego remontu a następnie sprzedawaniu mieszkań po znacznie wyższej cenie. Warto pamiętać, że nieruchomością jest również garaż, miejsce parkingowe, a nawet pojedyncze miejsc pracy- to też mogą być dobre inwestycje.

Osoby dorosłe powinny również myśleć stopniowo o swojej emeryturze. Jeśli zatem jeszcze nie zaczęliśmy odkładać, warto zainteresować się, jakie są możliwości i jednak część zaoszczędzonej kwoty przeznaczyć na przyszłą emeryturę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dorobić do pensji?
Następny artykułSposoby na oszczędzanie
Redakcja e-kredytowanie.pl

Finansami zainteresowałem się w 2010, gdy na karku miałem duży kredyt hipoteczny i rodzinę na utrzymaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ