Masz dryg do programowania i zastanawiasz się nad wyborem ścieżki zawodowej? W takim razie programista PLC to stanowisko, które powinieneś wziąć pod uwagę. Ile można zarobić na takim stanowisku?
Średnie zarobki programisty PLC to około 6000 zł brutto. Niemniej, różnice pomiędzy poszczególnymi firmami oraz regionami są w tym wypadku dość duże, więc możliwa jest również pensja znacznie wyższa lub niższa. Wspomniana kwota dotyczy osoby z doświadczeniem 2-3 lata na tym stanowisku. Początkujący programiści PLC mogą liczyć na zarobki rzędu 2800-3000 zł brutto.
Zaletą pracy na tym stanowisku jest to, że większość osób ma dostęp do benefitów – prywatnej opieki medycznej oraz zniżek na aktywność sportową. Doświadczeni pracownicy ponadto często wyjeżdżają w delegację.
Kto może zostać programistą PLC?
Sama chęć to oczywiście nie wszystko, by zostać programistą PLC. Zarobki w tym zawodzie są wyższe niż średnia krajowa, ale i wstępne wymagania „odfiltrowują” dużą część kandydatów. Aby zostać programistą PLC musisz ukończyć kurs. Z kolei przystąpienie do nauki ma sens jedynie wtedy, gdy masz już najbardziej podstawową wiedzę na temat przekaźnikowych systemów sterowania. Oczywiście niezbędna jest także biegła obsługa komputera i ogólne zainteresowania techniczne. Zatrudniający natomiast wymagają wykształcenia średniego lub wyższego.
Warto mieć na uwadze to, że w tym zawodzie bardzo ważne jest doświadczenie. To oznacza, że po ukończonym kursie powinieneś szybko wziąć się za poszukiwanie możliwości realizowania zleceń. Zarobki programisty PLC są ściśle powiązane z ilością przepracowanych miesięcy, więc na początek polecamy również praktyki i staże oraz dodatkowe szkolenia lub warsztaty.
Programiści PLC są potrzebni na całym świecie, więc jeśli tylko znasz języki obce, możesz liczyć również na wyższe zarobki, znajdując zatrudnienie w krajach Europy Zachodniej.
Co powinieneś wiedzieć, by pracować jako programista PLC?
Kursy i szkolenia są niezbędne, ponieważ bycie programistą PLC i zarabianie w ten sposób wymaga specjalistycznej wiedzy. Co dokładnie powinieneś wiedzieć? Na pewno ważne są kompetencje w zakresie współczesnych systemów automatyki oraz podstaw programowania strukturalnego. Ponadto na szkoleniach dowiesz się jak tworzyć projekty w STEP7 oraz programy w LAD/FBD. Obowiązkowym elementem będzie też język programowania STL.
Najlepsze szkolenia to takie, które pozwalają również na wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Aby zarabiać jako programista PLC, powinieneś przykładać dużą wagę do praktyki od samego początku. Niemniej, jeżeli masz niewiele czasu, możesz skorzystać z kursów dostępnych online, które również potrafią dostarczyć wiele wartościowej wiedzy.
Minusem szkoleń w internecie – poza brakiem bezpośredniego wykorzystania wiedzy w praktyce – jest także brak pomocy eksperta. Na szkoleniach „na żywo” na wszelkie pytania lub wątpliwości natychmiast uzyskasz odpowiedź.