Praca dla programisty – software house, agencja reklamowa czy korporacja?

0
2192

Zawód programisty bez wątpienia należy do tych, które umożliwiają wygodną pracę zdalną przy tworzeniu indywidualnych projektów na zlecenie klientów z całego świata. Jednak zanim zaczniesz pracować na własny rachunek, musisz zdobyć doświadczenie i rozbudować swoje portfolio programisty. Praca dla programisty dostępna jest głównie w trzech placówkach: software house, agencji reklamowej oraz korporacji. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze swojego przyszłego pracodawcy?

Praca w software house – nowoczesne technologie i różnorodne zlecenia

Firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania na zlecenie innych przedsiębiorstw to najbardziej naturalne środowisko pracy dla każdego programisty, bez względu na staż i umiejętności. To miejsce, w którym możesz się wykazać i systematycznie rozwijać swoje umiejętności. W software house projekt goni projekt, przy czym każdy dotyczy nowej firmy, nowego zagadnienia. Tym sposobem portfolio programisty szybko pęka w szwach od atrakcyjnych pozycji.

W takim miejscu liczy się przede wszystkim IT, dlatego programiści mają do dyspozycji najnowsze technologie i mogą wdrażać nowoczesne metody realizacji projektów. Jedyną wadą pracy w software house jest duża rotacja klientów i zmienność zleceń, przez co programista nie bierze udziału w budowaniu marki. Niemniej, taka praca dla programisty to doskonała nauka branży „od podszewki”, która gwarantuje skupienie wokół IT i codzienne zdobywanie nowych doświadczeń.

Programista w agencji reklamowej – zawrotne tempo i imponujące portfolio

Atmosfera pracy w agencji reklamowej przypomina nagranie kultowego programu Hell’s Kitchen – setki zleceń „na wczoraj”, dążenie do doskonałości i nieustanny stres. Jeśli nie masz nic przeciwko pracy pod presją czasu, a terminy ASAP i deadline determinują Twój dzień powszedni, praca programisty w agencji reklamowej będzie dla Ciebie fascynującym doświadczeniem. Współpraca ze znanymi markami, tworzenie projektów o początku do końca, nienormowany czas pracy i gigantyczne portfolio – to największe zalety z punktu widzenia programisty. Niestety, jeśli brakuje Ci siły przebicia i preferujesz spokojny styl pracy, uciekaj od agencji jak najdalej.

Praca dla programisty w korporacji – stabilizacja i globalny zasięg

Chcesz pracować dla banku lub towarzystwa ubezpieczeniowego, a może wolisz działalność na rzecz zdrowia, urody, motoryzacji czy żywności? Niewątpliwą zaletą korporacji jest realny wpływ na budowanie marki i funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Uczestniczysz w spójnym projekcie i możesz stale podziwiać efekty swojej pracy. Często międzynarodowy charakter korporacji pozwala pracować ręka w rękę (lub zdalnie) z programistami z różnych stron świata, co poszerzy Twoje doświadczenie i umiejętności językowe. Niestety, praca dla programisty w korporacji bywa dość monotonna i mało elastyczna – może się okazać, że nie wykorzystasz najnowszych osiągnięć technologii i będziesz pracować zgodnie z przestarzałą, narzuconą odgórnie metodologią.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ