Jak odbywa się druk etykiet samoprzylepnych? Tworzenie etykiet krok po kroku

0
1689
Jak odbywa się druk etykiet samoprzylepnych

Etykiety samoprzylepne to druki o wszechstronnym zastosowaniu. Są wykorzystywane między innymi na opakowaniach produktów czy na paczkach zbiorczych. Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

1. Zaprojektowanie etykiety samoprzylepnej

W pierwszej kolejności etykieta samoprzylepna musi zostać zaprojektowana. Tymi czynnościami zajmują się projektanci graficzni wykorzystujący odpowiednie oprogramowanie komputerowe.

Etykieta tworzona jest tak, aby odpowiadać indywidualnym potrzebom klienta, dlatego też przy jej realizacji konieczne jest wskazanie jej przeznaczenia, określenie preferowanego motywu graficznego, a także uwzględnienie wymagań prawnych i norm, które dotyczą projektowania etykiet.

Przy przygotowywaniu projektu ważne jest nie tylko uwzględnienie druku na etykiecie, ale także jej:
– kształtu i wielkości
– materiału, z którego ma być ona wykonana – papier, folia
– warunków użytkowania

2. Druk etykiet samoprzylepnych

Gotowy projekt tafia do drukarni, gdzie odbywa się druk etykiet samoprzylepnych. Najczęściej stosowana metoda to druk fleksograficzny, który pozwala na uzyskanie wysokiej jakości gotowego wyrobu oraz jego przystępnej ceny przy większych zamówieniach.

Metoda druku fleksograficznego polega na wykorzystaniu specjalnych form w połączeniu z szybkoschnącymi farbami. Nowoczesne maszyny poligraficzne pozwalają na przygotowanie bardzo dużych nakładów etykiet w krótkim czasie.

Poza metodą fleksograficzną stosowane są także inne metody druku, między innymi to druk cyfrowy, który prowadzony jest przy niższych nakładach, a także druk offsetowy, który sprawdza się przy wyższych wolumenach. Dobór odpowiedniej metody jest indywidualny w zależności od typu etykiet, nakładu, ich przeznaczenia.

3. Wykończenie wydrukowanych etykiet

Gotowe etykiety mogą być również dodatkowo wykończone – następujący po druku etykiet samoprzylepnych etap finishingu, czyli wykańczania, uszlachetniania sprawia, że etykieta przyjmuje ostateczny kształt.

Na tym etapie etykiety są odpowiednio docinane do wskazanych wymiarów. Można także poddać je dodatkowym procesom dekoracji, na przykład złocenia, srebrzenia, nakładania folii matowych i błyszczących. Tak wykończony druk etykiet samoprzylepnych uzyskuje estetyczny wygląd.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ