Analityk finansowy – zarobki, obowiązki i wymagania

0
2779

W dużym skrócie analityk finansowy to osoba odpowiedzialna za kontrolowanie finansów firmy, do której obowiązków należy szacowanie ryzyka ekonomicznego i ocena rentowności każdego sprzedawanego produktu bądź usługi. Korzystanie z wiedzy i umiejętności analityka powala uniknąć błędnych decyzji i mało zyskownych inwestycji. Ze względu na znaczną odpowiedzialność i wysokie wymagania na to stanowisko, zarobki analityka finansowego nie mogą być kiepskie. A jak jest w rzeczywistości?

Czym zajmuje się analityk finansowy?

Zanim przedstawimy ten zawód od strony materialnej, przyjrzyjmy się nieco obowiązkom analityka finansowego. Jak sama nazwa podpowiada, osoba zatrudniona na tym stanowisku dokonuje analizy bieżącej działalności firmy, oceniając jej rentowność i wydajność. Każdy produkt i każda usługa oferowane przez firmę powinny zostać zbadane przez kątem opłacalności. Analityk sprawdzi, czy dany produkt (usługa) przynosi oczekiwane zyski i czy powinien nadal znajdować się w ofercie. Analizą finansową objęte są również produkty i usługi, które firma dopiero ma zamiar wprowadzić na rynek. Analityk musi zatem opracować prognozę finansową, na podstawie której władze firmy mogą zmodyfikować swoją ofertę i porzucić ryzykowne projekty. W zakres obowiązków analityka wchodzi również współtworzenie krótko- i długoterminowej strategii finansowej firmy.

Kto może zostać analitykiem finansowym?

Wiemy już, czym zajmuje się analityk finansowy – zarobki i wymagania na to stanowisko to kolejne kwestie, które najbardziej nurtują osoby zainteresowane tym zawodem. Największe szanse na zdobycie pracy w dziale kontrolingu mają absolwenci studiów ekonomicznych o takich kierunkach jak: ekonomia, finanse i rachunkowość czy finanse, inwestycje i rachunkowość.

Oczywiście oprócz studiów mile widziane jest doświadczenie, najlepiej w audycie, kontrolingu, księgowości czy bankowości. Kandydat na analityka finansowego zyska znaczną przewagę w rekrutacji dzięki międzynarodowym certyfikatom ACCA, CFA, CIA lub CIMA. Osoba zatrudniona na tym stanowisku większość zadań wykonuje przy komputerze, dlatego niezbędna jest biegła znajomość oprogramowania i narzędzi informatycznych wspierających dział finansowy firmy.

Ponadto zawód analityka wymaga systematycznej aktualizacji wiedzy z zakresu podatków, finansów i bankowości. Choć kompetencje miękkie nie są tu najważniejsze, kandydat powinien wykazywać się umiejętnością pracy w zespole oraz zdolnością do analitycznego myślenia i formułowania wniosków.

Analityk finansowy – zarobki

Zarobki analityka finansowego to prawdopodobnie najważniejsza kwestia nurtująca kandydatów na to stanowisko. Biorąc pod uwagę zakres wiedzy, wymagań i obowiązków, przeciętne zarobki w tej branży mogą zachęcić początkujących. Średnia miesięczna pensja analityka finansowego wynosi ok. 5800 zł brutto. Najniższe wynagrodzenie w tej branży obejmuje przedział 3600 zł do 4300 zł brutto. Najlepiej opłacalni analityce zarabiają od 7900 zł brutto w górę.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ