Założenie własnej działalności gospodarczej to dla jednych spełnienie marzeń i realizacja obranego celu, a dla innych sposób na walkę bezrobociem lub ucieczka od koszmarnej pracy na etacie. Jednak bez względu na motywację, decyzja o otwarciu firmy nigdy nie przychodzi łatwo. Nawet osoby ambitne i pewne siebie maja obawy, czy będą w stanie poradzić sobie z wysokimi kosztami prowadzenia działalności. Oczywiście rodzaj i wysokość ponoszonych opłat zależy od tego, w jakiej branży specjalizuje się jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty miesięczne np. dla sklepu internetowego mogą być znacznie niższe niż koszty generowane przez handel stacjonarny.
Miesięczne koszty administracyjne przy jednoosobowej działalności gospodarczej
W Polsce największym postrachem przedsiębiorców jest… ZUS. Właściciel firmy musi co miesiąc odprowadzać składki za siebie i za ewentualnych pracowników. Do opłat obowiązkowych należą składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe), składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na Fundusz Pracy. Jedynie składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna.
Warto jednak pamiętać, że nowi przedsiębiorcy przez 2 lata mogą korzystać z tzw. małego ZUS-u, dzięki któremu można zaoszczędzić nawet ponad 75% na składkach na ubezpieczenia społeczne. Preferencyjny ZUS nie dotyczy składki zdrowotnej. Niestety, koszty miesięczne jednoosobowej działalności nie ulegną zmianie w przypadku przedsiębiorcy, który świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy, wykonując przy tym taką samą pracę jak na etacie.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – koszty miesięczne związane z funkcjonowaniem firmy
Zapomnij na chwilę o ZUS-ie, teraz musisz podliczyć bieżące koszty funkcjonowania działalności. Zacznij od obsługi księgowości – korzystanie z usług biura rachunkowego to koszt rzędu 200-400 zł netto, natomiast samodzielne prowadzenie księgowości za pomocą programów online kosztuje kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Każdy przedsiębiorca musi zaliczyć do kosztów miesięcznych opłaty za media – prąd, gaz, wodę, a także abonament telefoniczny i internetowy. Inne koszty będą zależeć od tego, czym zajmuje się działalność gospodarcza. Koszty miesięczne mogą obejmować:
- czynsz za lokal firmowy – unikniesz opłat, jeśli prowadzisz firmę w domu czy mieszkaniu
- wynajęcie magazynu – możesz współpracować z hurtownią na zasadzie dropshippingu
- koszty eksploatacji maszyn technicznych i urządzeń biurowych
- koszty eksploatacji samochodów firmowych
- koszty reklamy i marketingu
- wynagrodzenia pracowników.
Nie każdy przedsiębiorca będzie ponosił wszystkie ww. koszty. Przykładowo, prowadzenie sklepu internetowego pozwala uniknąć opłat za wynajęcie biura czy eksploatację maszyn, jednak mogą pojawić się opłaty za wynagrodzenia pracowników, magazyn czy koszty reklamy. Z kolei działalność usługowa świadczona w domu klienta (np. usługi hydrauliczne) będzie obarczona kosztami eksploatacji urządzeń technicznych i samochodu, lecz nie wymaga opłat za lokal, magazyn czy marketing.