Oprocentowanie kredytu samochodowego – ile to kosztuje?

0
2814
Oprocentowanie kredytu samochodowego – ile to kosztuje?

Kupując auto na kredyt zapewne szukasz ofert, które będą Cię jak najmniej kosztować. Czy jednak wiesz, który z parametrów powie Ci najwięcej o cenie, jaką zapłacisz za sfinansowanie takiego wydatku? Wbrew pozorom o atrakcyjności oferty nie decyduje tylko oprocentowanie kredytu samochodowego. Dużo bardziej powinna przykuć Twoją uwagę wartość RRSO.

Oprocentowanie kredytu samochodowego stanowi tylko część kosztu, do tego trzeba doliczyć dodatkowe prowizje i opłaty. Chcąc ocenić, która z ofert kredytowych jest bardziej opłacalna, porównaj ich wskaźnik RRSO. Skrót ten w rozwinięciu oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która jest wartością procentową całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Mówiąc prościej, jest to całkowity koszt ponoszony przez kredytobiorcę, obejmujący m.in.:

  • oprocentowanie,
  • prowizję, np. za udzielenie kredytu,
  • obowiązkowe ubezpieczenie,
  • opłatę za przygotowanie wniosku,
  • opłaty za inne dodatkowe usługi.

Zasady obliczania RRSO określa załącznik nr 4 do ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku. Instytucje udzielające kredytów mają obowiązek informować klientów o wysokości RRSO, obliczanego w taki sam sposób, według wzoru zawartego we wspomnianej wyżej ustawie.

Kupujemy auto na kredyt – co wyczytasz z ofert?

W każdej ofercie z pewnością znajdziesz informacje o wartości RRSO oraz wysokości oprocentowania kredytu samochodowego. Na podstawie tylko tych dwóch parametrów jesteś w stanie wstępnie ocenić, jak wiele opłat dodatkowych kryje się w umowie. Im bardziej RRSO różni się od oprocentowania kredytu, tym więcej będzie on kosztował. Dotyczy to przede wszystkim długoterminowych zobowiązań. W przypadku tych z krótkim terminem spłaty, porównywanie wskaźników RRSO po prostu się nie sprawdzi.

Oprocentowanie kredytu samochodowego

Wysokość odsetek za auto na kredyt w propozycjach różnych banków może być odmienna. O tym jak oprocentowany jest kredyt samochodowy decyduje to, czy planujemy sfinansować samochód nowy czy używany.

Przy zakupie auta z drugiej ręki nie bez znaczenia będzie też jego wiek. Ze względu na większe ryzyko, wraz z wiekiem samochodu rośnie oprocentowanie kredytu. Podobnie jest z okresem spłaty. Im jest dłuższy, tym wyższe będą odsetki. Możesz więc spróbować obniżyć oprocentowanie kredytu samochodowego poprzez skrócenie okresu kredytowania lub pokrycie części ceny zakupu z własnej kieszeni. Pamiętaj, że maksymalna wysokość odsetek kredytu samochodowego nie może być wyższa od czterokrotności stopy lombardowej określanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Koszt każdego kredytu jest więc uzależniony od podstawowych stóp procentowych banku centralnego, czyli Narodowego Banku Polskiego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ