Od 2004 roku Irlandia stała się bodajże najpopularniejszym celem emigracji zarobkowej polskich pracowników. Wysoki kurs euro, intensywny rozwój ekonomiczno-gospodarczy, zróżnicowany i chłonny rynek pracy, otwarte granice – te i inne czynniki sprawiły, że Polacy wręcz szturmem zdobyli „Zieloną Wyspę”. Ale czy teraz, po kryzysie gospodarczym w strefie euro i w obliczu znacznie atrakcyjniejszych rynków (Holandia, Skandynawia), oferty pracy w Irlandii nadal mają wzięcie wśród Polaków?
Kto znajdzie pracę w Irlandii?
Praktycznie każdy Polak ma szansę na zatrudnienie w Irlandii, o ile oczywiście chce pracować. W opinii tamtejszych pracodawców jesteśmy niedrodzy w utrzymaniu, pracowici i znamy się na swojej „robocie”. Podczas gdy przeciętny Irlandczyk nawet do najmniejszej awarii wzywa fachowca, Polak samodzielnie naprawi gniazdko, udrożni rurę kanalizacyjną i odmaluje pokój.
Nawet jeśli nie dysponujemy zawodowym doświadczeniem czy wykształceniem kierunkowym, bez większego trudu znajdziemy pracę w budowlance i branży remontowej. Jednak oferty pracy w Irlandii w zdecydowanej większości są skierowane do kierowców dysponujących prawem jazdy kategorii B, C, C+E. Podobnie jak w innych krajach UE, stosunkowo łatwo znaleźć pracę w ubojniach lub zakładach produkcyjnych jako operator maszyn. Osoby z wykształceniem zawodowym mogą szukać pracy w swoim zawodzie, np. jako spawacz, stolarz, hydraulik czy cieśla.
Jeśli język angielski nie jest naszą najmocniejszą stroną i nie mamy żadnego doświadczenia, możemy szukać pracy w ogrodnictwie, sadownictwie i w fabrykach. Osoby bez konkretnego wykształcenia, ale znające język, mogą próbować w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Oczywiście również w Irlandii nie brakuje miejsc pracy dla specjalistów z różnych dziedzin – lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów czy programistów.
Oferty pracy w Irlandii – gdzie ich szukać?
Najpierw warto zapytać w swoim urzędzie pracy, czy pojawiły się ostatnio jakieś oferty właśnie z „Zielonej Wyspy”, odpowiadające naszemu wykształceniu, doświadczeniu zawodowemu i znajomości języka. W urzędzie mamy mniejsze szanse na spotkanie oszustów, którzy domagają się opłat manipulacyjnych i za znalezienie pracy.
Następnie możemy prześledzić najważniejsze portale z ogłoszeniami o pracę, takie jak: gratka, olx, lento, gumtree czy pracuj.pl. Oferty pracy w Irlandii znajdziemy też na forach skupiających irlandzką polonię oraz na portalach specjalizujących się w zagranicznych rynkach pracy.
Jeśli nie chcemy jechać na własną rękę, możemy udać się do agencji pośrednictwa pracy, która nie tylko znajdzie nam pracodawcę, ale również poprowadzi proces rekrutacyjny i pomoże nam w dopełnieniu niezbędnych formalności za granicą. Niemniej, możemy trafić na agencję, która skupia się wyłącznie na prowizjach, zostawiając pracownika samemu sobie. Dlatego przed wyborem agencji warto sprawdzić opinie w Internecie lub wypytać znajomych korzystających z pośrednictwa o swoje doświadczenia.