Naliczanie wynagrodzeń – zasady i potrącenia

0
1922

W większości ogłoszeń o pracę pracodawca podaje wysokość pensji w kwocie brutto. Wyższa kwota wygląda lepiej i bardziej zachęcająco, a nie każdy ma świadomość jak dużą część wynagrodzenia „zżerają” niezbędne potrącenia. Po podpisaniu umowy i przepracowaniu pierwszego miesiąca wielu pracowników doznaje bolesnego rozczarowania – kwota netto okazuje się znacznie niższa niż myśleli. Warto zatem poznać zasady naliczania wynagrodzeń, aby uniknąć przykrych niespodzianek w dniu wypłaty.

Jak obliczyć wynagrodzenie „na rękę” od kwoty brutto?

Pracodawca nie ma obowiązku umieszczać w umowie o pracę wysokości kwoty netto, czyli wolnej od danin dla ZUS-u i fiskusa. Co więcej, bardziej prawidłowy jest zapis w kwocie brutto, gdyż składki również wchodzą w skład  wynagrodzenia – część pochodzi z kieszeni pracodawcy, część zostaje potrącona z pensji pracownika. Jednak każdy może samodzielnie obliczyć kwotę netto, wystarczy postępować według schematu i wykonać kilka obliczeń:

  1. Naliczanie wynagrodzeń należy rozpocząć od obliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne (9,76%), rentowe (1,5%)i chorobowe (2,45%).
  2. Wyliczone stawki na ubezpieczenia społeczne odejmujemy od kwoty brutto – od tak uzyskanej podstawy odejmujemy składkę na ubezpieczenie zdrowotne (9%).
  3. Ustalamy koszty uzyskania przychodu – zryczałtowana kwota dla pracownika miejscowego lub dojeżdżającego.
  4. Kwota brutto pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne i koszty uzyskania przychodu stanowi podstawę do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy.
  5. Podstawę do opodatkowania mnożymy przez obowiązującą stawkę podatkową, a następnie odejmujemy kwotę wolną od podatku. Od tak wyliczonej kwoty podatku odejmujemy składkę na ubezpieczenie zdrowotne (7,75%) – otrzymujemy należną zaliczkę na podatek dochodowy.

Naliczanie wynagrodzeń kończymy prostym działaniem: od kwoty brutto odejmujemy składki ZUS (pkt.1), składkę zdrowotną (pkt.2) oraz zaliczkę na podatek (pkt. 5). Kwota netto wygląda znacznie mniej atrakcyjnie niż stawka podana w wartości brutto. Niemniej warto pamiętać, że dzięki tym potrąceniom pracownik ma zagwarantowane darmowe leczenie, w czasie zwolnienia lekarskiego otrzymuje wynagrodzenie, a w razie poważnych problemów ze zdrowiem może otrzymywać świadczenie rentowe. Ponadto pomniejszone wynagrodzenie zwróci się po kilkudziesięciu latach w formie emerytury.

Naliczanie wynagrodzeń online

Powyższe zasady obliczania wynagrodzenia mogą wydawać się skomplikowane, zwłaszcza jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z rachunkowością i jesteśmy na bakier z arytmetyką. W tej sytuacji z pomocą przyjdzie nam internetowy kalkulator naliczania wynagrodzeń. Wystarczy wpisać kilka podstawowych danych – rodzaj umowy, kwotę brutto, czy praca odbywa się w miejscu zamieszkania.  Kalkulator szybko obliczy wynagrodzenie netto i będziemy wiedzieć, jakiej kwoty możemy się spodziewać. Z kolei pracodawcy, którzy sami prowadzą księgowość firmy mogą skorzystać z programów kadrowo-płacowych online – są wprawdzie płatne, ale tańsze od usług biura rachunkowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ