Dla kogo praca w Berlinie? Sprawdzamy, kto znajdzie zatrudnienie w stolicy Niemiec

0
3755

Berlin, jako największe miasto i stolica Niemiec, od lat przyciąga Polaków szukających dobrze płatnej pracy i ucieczki od nudnego slow life. Tętniące życiem arterie bezsennej metropolii już od pierwszej chwili dają odczuć, że znajdujesz się w jednym z najważniejszych miast Unii Europejskiej. Tu jesteś w pełni anonimowy, co z jednej strony daje Ci poczucie wolności i niezależności, a z drugiej – czyni przezroczystym. Jak nie „zginąć” na tutejszym rynku pracy? Czy praca w Berlinie jest dostępna dla każdego Polaka?

Praca w Berlinie bez znajomości języka niemieckiego i bez doświadczenia

Niemcy straciły nieco na atrakcyjności w oczach polskich emigrantów zarobkowych. Dziś wolimy wyjeżdżać do Holandii i państw skandynawskich, które zapewniają lepsze zarobki, korzystniejsze warunki pracy i większe bezpieczeństwo. Niemniej, praca w Niemczech bez znajomości języka i bez doświadczenia to nadal jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w ogłoszeniach z ofertami pracy za granicą.

Niestety, język niemiecki nie jest u nas tak popularny jak angielski, z kolei w Niemczech nadal wielu pracodawców nie posługuje się językiem Szekspira. Jeśli chodzi o pracę bez doświadczenia, tej za Odrą nie brakuje – o zatrudnienie w ogrodnictwie, sadownictwie czy przy produkcji mogą starać się także te osoby, które nigdy wcześniej nie pracowały na takim stanowisku.

Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja w branżach specjalistycznych – konkurencja jest tak wysoka, że bez doświadczenia lepiej zostać w kraju. Praca w Berlinie jest bardzo łakomym kąskiem, toteż wiele osób szuka zatrudnienia nawet za darmo, w celu nabycia praktyki w atrakcyjnych miejscach pracy. Jeśli zatem Twoim jedynym atutem jest wykształcenie, nie licz na to, że pracodawcy przyjmą Cię z otwartymi rękami.

Praca w Berlinie – przegląd ogłoszeń z ofertami pracy

Kto znajdzie zatrudnienie w Berlinie? Z pewnością nie brakuje ofert pracy fizycznej, które nie wymagają ani kwalifikacji, ani znajomości języka. Możesz pracować np. przy sortowaniu odzieży używanej – stawka wynosi od 12-16 euro za godzinę, w dodatku pracodawca zapewnia darmowe zakwaterowanie, przy czym para może liczyć na wspólne 2-osobowe lokum.

Wśród ofert często pojawia się praca przy sprzątaniu prywatnych domów i mieszkań – tu pensja wynosi od 14 do 17 euro za godzinę, przy czym pracodawcy oczekują czynnego prawa jazdy i doświadczenia w sprzątaniu. Jeśli interesuje Cię praca na produkcji w Berlinie, możesz znaleźć zatrudnienie m.in. przy pakowaniu produktów spożywczych, przy produkcji dań gotowych i napojów izotonicznych lub przy pakowaniu perfum.

W stolicy Niemiec możesz również kontynuować pracę w swoim zawodzie, za niemal 4-krotnie wyższą pensję niż w Polsce. Operator wózka widłowego zarobi tu 2000-2600 euro, asystentka stomatologiczna – od 1800 euro, budowlaniec z doświadczeniem – 2500-4000 euro netto. Podobnie jak w innych regionach Niemiec, również w Berlinie często poszukiwane są opiekunki do osób starszych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ