Niestety jak wszędzie na świecie, także i w naszym kraju zmieniają się proporcje osób w wieku produkcyjnym do osób w wieku emerytalnym na niekorzyść tych drugich. Grozi to gwałtownym obniżeniem emerytur. Jeśli zatem nie chcemy być uzależnieni od pomocy dzieci należy koniecznie samodzielnie oszczędzać na emeryturę. Tylko jak to zrobić?
Przede wszystkim należy oczywiście wyznaczyć pewną sumę, którą co miesiąc będziemy regularnie odkładać. Warto nadmienić, że nie musi ona być bardzo duża- wystarczy 200 zł, choć zalecana przez różne fachowe artukuły to około 400- 500 zł. Wysokość takiej kwoty zależna jest jeszcze od momentu, w którym rozpoczniemy odkładanie. Logicznym jest, że suma dla 25- latka będzie niższa niż dla 30- latka. Jednak gdzie odkładać te pieniądze?
Istnieją dzisiaj dwie podstawowe formy. Pierwszą jest IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Zaletą tej opcji jest zwolnienie z podatku Belki, jednak pod warunkiem wypłaty zgromadzonych środków dopiero po ukończeniu 60 roku życia. Warto jeszcze nadmienić, że IKE może być prowadzone w różnych formach. Może to być klasyczna, bezpieczna lokata albo obligacja skarbowa lub też giełdowy rachunek maklerski. Ciekawą forma jest także IKE jak ubezpieczenie na życie albo konto w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych.
Drugą opcją jest IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Pozornie system ten jest bardzo podobny do IKE, jednak różni się kilkoma rzeczami: niższym rocznym limitem wypłat, brakiem możliwości wypłaty częściowej. Ponadto tutaj wypłata możliwa jest dopiero po 65 roku życia i obłożona jest zryczałtowanym podatkiem 10%. Całość wpłat można także odpisać od dochodu w deklaracji podatkowej.
Można jednak wybrać opcję bardziej samodzielnego odkładania na emeryturę. Oczywiście można po prostu wpłacać pewne sumy na konto oszczędnościowe, ewentualnie przerzucając część z nich albo całość okresowo na lokaty.
Można także zainwestować w nieruchomości- jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestycji. Nawet biorąc kredyt na zakup mieszkania i wynajmując je następnie, opłaty za wynajem po pewnym czasie pozwolą na spłatę kredytu, a dalsze mogą być doskonałym uzupełnieniem emerytury. Należy tu jednak dokładnie rozważyć wszelki koszty.