Jak sprawdzić, czy jestem w BIK?

0
1650
Jak sprawdzić, czy jestem w BIK

Biuro Informacji Kredytowej jest jednym z głównych narzędzi do określania naszej zdolności kredytowej. Dlatego warto poznać swój indywidualny raport. Jak przebiega procedura weryfikacji oraz o czym mówi nam otrzymana ocena?

Pobranie raportu z Biura Informacji Kredytowej

Żeby otrzymać raport udzielany przez Biuro Informacji Kredytowej, nie musimy wychodzić z domu. Wystarczy wypełnić formularz online. Całość powinna zająć nam nie dłużej aniżeli godzinę.

Proces jest dostępny na oficjalnej stronie BIK. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie naszych danych osobowych z dowodu. Następnie przechodzimy do procesu weryfikacji. W tym celu możemy dokonać skanu dokumentu osobistego albo też zlecić wysłanie nam listu poleconego. Jednakże potwierdzenie tożsamości za pomocą skanu jest znacznie szybsze oraz wygodniejsze.

Po przejściu przez procedurę możemy bezpiecznie się zalogować do swojego panelu. Tam mamy możliwość wybrania opcji raportu i pakietu, jaki nas interesuje.

Ocena zdolności kredytowej, którą podaje BIK, dotyczy każdego obywatela. Raport zawiera nie tylko wpisy negatywne, ale także pozytywne. Dlatego też sama obecność w BIKu nie powinna nas martwić. Nieco inaczej jest jednak z naszą oceną.

Czy sprawdzenie rejestru jest bezpłatne?

Raport, jaki przygotowuje Biuro Informacji Kredytowej, nie jest bezpłatny. Jednorazowe sprawdzenie swojego statusu będzie nasz kosztować 39 zł. W zależności od naszych potrzeb możemy skorzystać także z innych pakietów. Za 24 zł możemy być na bieżąco informowani o naszym statusie, który określa nasze ewentualne opóźnienie. Natomiast jeżeli interesuje nas opcja wielokrotnego pobierania raportu BIK, możemy liczyć się z kwotą 99 zł. W obu tych przypadkach pakiet jest ważny przez 12 miesięcy. Po tym okresie, aby zachować usługi, należy go odnowić.

Warto jednak wiedzieć, że można ubiegać się także o bezpłatny raport BIK. Jest to tak zwana kopia danych. Żeby się o niego starać, należy złożyć specjalny wniosek w Centrum Obsługi Klienta lub też wysłać go pocztą. W tym przypadku weryfikacja podania jest znacznie dłuższa. Ponadto odpowiedź, o którą się ubiegamy, będzie zawierała mniej informacji aniżeli standardowy raport. O bezpłatną kopię danych możemy starać się raz na 6 miesięcy.

Co oznacza zła ocena BIK?

Ocena, którą otrzymamy z raportu z BIK, to skala od 0 do 100. najprościej mówiąc oznacza ona naszą wiarygodność kredytową. To między innymi na jej podstawie bank decyduje o przyznaniu nam kredytu.

Za niską ocenę przyjmuje się wynik poniżej 60 punktów. Ma na nią wpływ wiele czynników. Dlatego też nie należy załamywać od razu rąk. Na początek warto wiedzieć, co mogło wpłynąć na otrzymaną liczbę punktów.

Biuro Informacji Kredytowej może obniżyć naszą ocenę nie tylko za nieterminowość spłaty raty. Takie sytuacje mogą mieć także miejsce w przypadku wielokrotnego zaciągania pożyczek w krótkim odstępie czasu.

Ponadto czynnikiem, który nie sprzyja naszej ocenie w BIK to zerowa aktywność kredytowa. Jeżeli nie mieliśmy na swoim koncie żadnego kredytu, bank nie ma punktów odniesienia. A co za tym idzie, nie może określić naszej zdolności kredytowej.

Zła ocena to jednak nie koniec świata. Nasze punkty cały czas ulegają zmianie. Wystarczy wrócić do terminowego spłaty zadłużenia, aby po czasie zauważyć rezultat. Także tak zwane pożyczki bez BIK, które oferują instytucje pozabankowe, mogą polepszyć naszą ocenę, o ile spłacimy je w określonym terminie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ