Zaciągnięcie pierwszego kredytu zazwyczaj wiąże się z dużymi emocjami dla kredytobiorcy. W takiej sytuacji często towarzyszy stres, który spowodowany jest niewiedzą oraz wątpliwościami czy aby na pewno kredyt, który wybierzemy, będzie dla nas odpowiedni. Wszystkie te wątpliwości są całkowicie zrozumiałe – w końcu kredyt to zobowiązanie na kilka, a nawet kilkanaście lat, jeśli w grę wchodzą kredyty na wysokie sumy np. kredyt hipoteczny.
Zanim więc weźmiesz swój pierwszy kredyt, powinieneś dowiedzieć się kilku istotnych informacji na ten temat. Razem ze specjalistami kredytowymi https://splatakredytow.pl/ przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne rady, które ułatwią Ci zaciągnięcie pierwszego kredytu i przejście przez wszystkie formalności bez większych problemów.
Pierwszy kredyt a historia kredytowa
Aby uzyskać kredyt w banku, należy mieć odpowiednią zdolność oraz historię kredytową. Jak wiadomo osoby, które do tej pory nie zaciągały żadnych zobowiązań, mogą mieć problem z tym, aby udowodnić bankowi, że będą rzetelnymi klientami i spłacą pożyczone pieniądze w terminie wraz z odsetkami. Aby zbudować historię kredytową niezbędną przy zaciąganiu kredytów gotówkowych oraz tych, które opiewają na wyższe sumy, należy zaciągać niewielkie zobowiązania. Na sam początek możesz zrobić zakupy na raty, które spłacisz w terminie, a nawet przed czasem. Terminowe spłacanie zobowiązań jest najlepszym sposobem na zbudowanie dobrej zdolności kredytowej.
Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz chciał zaciągnąć kredyt hipoteczny, to powinieneś wcześniej zacząć budować swoją zdolność i historię kredytową. Dzięki temu będziesz wiarygodny dla banku i będziesz miał większe szanse na otrzymanie wymarzonego zobowiązania. Tak naprawdę im więcej terminowo spłaconych zobowiązań, tym lepiej. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzać i nie brać na siebie jednocześnie spłaty zbyt wielu kredytów czy pożyczek.
Jak wybrać pierwszy kredyt?
Wybierając pierwszy kredyt, warto dopasować go do swoich możliwości finansowych. Bank z pewnością przeanalizuje Cię pod kątem zdolności i historii kredytowej. To, że wcześniej nie miałeś żadnych zobowiązań, nie oznacza, że Twoja zdolność kredytowa jest zła – wręcz przeciwnie, może być bardzo dobra. Niestety historia kredytowa jest zupełnie pusta, co jest dość istotne dla banku, ponieważ nie wie on jakim kredytobiorcą jesteś. Pierwsze zobowiązanie na pewno nie będzie kredytem hipotecznym lub gotówkowym na wysoką sumę.
Aby uniknąć odmowy, postaraj się na sam początek wybrać niewielki kredyt. Może być to zobowiązanie na remont, zakup sprzętu elektronicznego czy też inną potrzebę, która nie wymaga dużego nakładu finansowego. Jeśli masz wątpliwości, czy podejmujesz dobrą decyzję, to możesz skontaktować się z doradcą https://splatakredytow.pl/. Pomoże Ci on w wyborze najlepszej oferty, zajmie się niezbędnymi formalnościami i przeprowadzi przez cały proces ubiegania się o zobowiązanie. Taka pomoc będzie dużym ułatwieniem, jeśli nie odnajdujesz się jeszcze w świecie kredytów i pożyczek.