Aby założyć firmę sprzątającą, nie musisz mieć specjalnych kwalifikacji ani doświadczenia. Nie będzie Ci potrzebny również spory kapitał. Nie musisz inwestować w lokal, wszak będziesz świadczyć usługi w domu lub firmie klienta. Wyposażenie firmy sprzątającej jest niedrogie, a na początku możesz sam zajmować się sprzątaniem, zwłaszcza jeśli celujesz w klientów prywatnych, małe sklepy czy pojedyncze lokale biurowe. Dowiedz się zatem, jak założyć firmę sprzątającą i zacznij zarabiać na własny rachunek!
Formalności przy zakładaniu firmy sprzątającej
Firmę sprzątającą założysz tak jak każdą inną – możesz ją prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki z o.o., spółki cywilnej lub spółki jawnej. W celu rejestracji firmy musisz wypełnić formularz CEIDG-1, a następnie złożyć go w urzędzie gminy lub miasta. Wniosek możesz przesłać również drogą elektroniczną, o ile dysponujesz podpisem kwalifikowanym lub korzystasz z profilu zaufanego ePUAP. Ostatecznie możesz wysłać podpisany wniosek pocztą, jednak najpierw musisz poświadczyć podpis u notariusza. Podczas wypełniania wniosku musisz wpisać rodzaj działalności według PKD – kod dla firmy sprzątającej to 81.21.Z.
Jak założyć firmę sprzątającą? – wybór opodatkowania
W formularzu CEIDG-1 musisz również określić formę opodatkowania. Jeśli chcesz korzystać z ulg podatkowych i rozliczać się ze współmałżonkiem, wybierz skalę podatkową. Natomiast jeśli szacujesz przychody swojej firmy sprzątającej na co najmniej 100 tys. złotych, warto rozliczać się podatkiem liniowym, gdyż wówczas podatek zawsze wynosi 19% bez względu na wysokość przychodów. Jeśli nie przewidujesz znacznych inwestycji i w rezultacie nie będziesz ponosić wysokich kosztów uzyskania przychodów, warto zdecydować się na podatek ryczałtowy.
Pozostaje jeszcze kwestia podatku VAT. Firma sprzątająca nie może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, jednak przysługuje jej zwolnienie podmiotowe – o ile przychody nie przekroczą 200 tys. złotych rocznie. Natomiast jeśli będziesz świadczyć usługi sprzątające dla firm, warto zastanowić się nad byciem czynnym płatnikiem VAT. W tej sytuacji klienci mogą odliczyć podatek (o ile sami są „VATowcami”), dzięki czemu Twoje usługi będą dla nich tańsze i przez to bardziej opłacalne od usług firm konkurencyjnych, które mogą wystawić jedynie rachunek.
O czym pamiętać, zakładając firmę sprzątającą?
Wiesz już, jak założyć firmę sprzątającą. Teraz zadbaj o promocję – zleć wydrukowanie i dystrybucję ulotek, wstaw ogłoszenie w lokalnej prasie, wyślij foldery reklamowe do firm. Wykorzystaj również siłę Internetu – zatrudnij specjalistów, którzy stworzą i wypozycjonują Twoją stronę firmową. Na koniec musisz wyposażyć swoją firmę sprzątającą w niezbędny sprzęt, tj. odkurzacze, mopy, myjki ciśnieniowe, myjki do okien, drabinę, ścierki, środki czystości. Do sprzątania prywatnych domów wystarczą Ci podstawowe akcesoria, ale do sprzątania hal produkcyjnych, sklepów czy biurowców będziesz potrzebować specjalistycznych urządzeń przemysłowych.