Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją poprawić?

0
3026
Zdolność kredytowa

Każdy praktycznie choć raz w życiu będzie starał się o kredyt- na mieszkanie, samochód lub inną rzecz. Spotka się zapewne wtedy z określeniem zdolność kredytowa. Co to jest?

Zdolność kredytowa jest to inaczej zdolność kredytobiorcy do spłaty swoich zobowiązań w wyznaczonym terminie. Na jakiej podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa? Czynników, które bierze pod uwagę bank jest wiele. A zatem przede wszystkim jest to wysokość średnich comiesięcznych dochodów oraz wartość zobowiązań. Ponadto liczy się również rodzaj zatrudnienia. Artukuły biznesowe podają, że inne ważne elementy to wiek, stan cywilny kredytobiorcy, waluta, w której zarabia oraz w której będzie spłacany kredyt oraz wiele innych czynników. Oczywiście im większa jest nasza zdolność kredytowa tym większe mamy szanse na uzyskanie kredytu. Jak zatem poprawić swoją zdolność kredytową?

Przede wszystkim mamy pewien wpływ na formę zatrudnienia. Najlepiej postrzegane przez banki jest zatrudnienie na umowę o pracę na czas określony albo nieokreślony. W przypadku umowy na czas nieokreślony należy być zatrudnionym minimum 3 miesiące, natomiast w przypadku umów na czas określony ten okres musi wynosić 6 a czasem nawet 12 miesięcy. Ponadto, jeśli ważność naszej umowy kończy się w przeciągu najbliższych 6 miesięcy bank może nas poprosić o potwierdzenie pracodawcy, że umowa zostanie przedłużona.

Następnie należy zwrócić uwagę na to, gdzie się zatrudniamy. Jeśli chcemy starać się o kredyt, przedsiębiorstwo to powinno być stabilne, a jego pozycja na rynku stała. Tutaj dobrze jest także pracować jako pracownik sektora publicznego- zdolność kredytowa takiego pracownika jest zazwyczaj wyższa.

Oczywiście należy się także postarać o odpowiednią wysokość dochodów i ich regularność. Można co prawda powiedzieć, że na wynagrodzenie podstawowe często nie mamy wpływu. Jednak mamy już wpływ na uzyskanie premii, czy innych nagród, a one także brane są pod uwagę.

Warto także postarać się nie zmieniać co chwila pracodawców- brak ciągłości zatrudnienia nie jest dobrze postrzegany.

To tylko podstawowe przykłady poprawienia zdolności kredytowej. Innych możliwości jest jeszcze wiele!

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułJak dorobić do pensji?
Redakcja e-kredytowanie.pl

Finansami zainteresowałem się w 2010, gdy na karku miałem duży kredyt hipoteczny i rodzinę na utrzymaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ