Despotyczny szef, słabe zarobki, złośliwi koledzy… Praca na etacie to niejednokrotnie niewdzięczna harówka, w której jesteś niedoceniany i traktowany niemal jak współczesny niewolnik. Z drugiej strony stała wypłata, płatne urlopy i ubezpieczenie to coś, z czego trudno zrezygnować z dnia na dzień. Niemniej, jeśli przywileje nie są w stanie zrekompensować Ci toksycznego otoczenia i niskiej pensji, warto pomyśleć o założeniu firmy. Własna działalność gospodarcza może być przepustką do osobistej wolności i finansowej niezależności, o ile dobrze wykorzystasz swoją szansę.
Czy masz predyspozycje do założenia własnej firmy?
Zanim zaczniesz działać i wygarniesz swojemu szefowi, co tak naprawdę o nim myślisz, dobrze się zastanów. Postaraj się obiektywnie ocenić, czy stać Cię na własną działalność gospodarczą – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i mentalnym. Predyspozycje osobowościowe to klucz, który może otworzyć drzwi do sukcesu albo bezpowrotnie je zamknąć. Czy nadajesz się na szefa firmy? Tak, o ile spełniasz następujące warunki:
- jesteś ambitny i chętnie robisz więcej, niż od Ciebie wymagają;
- jesteś pracowity i nie masz nic przeciwko nadgodzinom czy pracy w weekendy;
- nie zrażasz się niepowodzeniami i uczysz się na błędach;
- znasz się na współczesnym marketingu i śledzisz sytuację na rynku;
- rozpoznajesz potrzeby klientów i wiesz, jak je zaspokoić;
- masz sto pomysłów na minutę, ale realnie oceniasz możliwości do ich realizacji;
- jesteś cierpliwy, ale w razie konieczności potrafisz działać dynamicznie;
- jesteś otwarty na współpracę z ludźmi – pracownikami, kontrahentami i klientami;
- czujesz się dobrze w roli lidera, a podejmowanie wiążących decyzji to Twój chleb powszedni.
Własna działalność gospodarcza – wady i zalety
Największą zaletą własnej firmy jest niezależność. Sam ustalasz swój harmonogram pracy – dajesz sobie wolne „na życzenie” i jedziesz na urlop wtedy, kiedy Ci pasuje. Nie musisz znosić fochów szefa ani mało sympatycznych kolegów. Możesz pracować w piżamie we własnym łóżku albo ulubionej kawiarni, korzystając tylko z laptopa lub smartfona. Twoje zarobki zależą wyłącznie od Ciebie – w zależności od własnej przedsiębiorczości możesz równie dobrze zarabiać 1 000 zł, jak i 10 000 zł.
Niestety, własna działalność gospodarcza ma również liczne wady, których nie sposób zlekceważyć. Za ową „wolność” przyjdzie Ci zapłacić brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, bo nigdy nie wiesz, ile zarobisz w danym miesiącu. Sam musisz starać się o klientów i stale udoskonalać swoją ofertę, w przeciwnym razie szybko ustąpisz miejsca konkurencji. Niejednokrotnie Twój wyjazd na urlop oznacza postój dla firmy i brak zysków przez okres kilku tygodni. Płacisz wysokie ubezpieczenie, ale otrzymujesz niższą emeryturę niż pracownicy etatowi przy analogicznej wysokości składek. I przede wszystkim – odpowiadasz za swoją firmę całym majątkiem (również osobistym), a także ponosisz pełną odpowiedzialność prawną za błędy swoje i swoich pracowników.