Wcześniejsza spłata kredytu – czy warto?

0
1336

Każdy kredyt, niezależnie czy gotówkowy, czy hipoteczny zawsze jest obciążeniem dla domowego budżetu. Nikt z nas nie lubi żyć z myślą, że jest komuś winny pieniądze i o wiele lepiej czujemy się, wiedząc, że spłaciliśmy wszystkie swoje zobowiązania. Z tego względu, gdy w naszym domowym budżecie pojawia się dodatkowy zastrzyk gotówki, bardzo często myślimy o tym, aby wcześniej spłacić swój kredyt. To bardzo dobry sposób na spożytkowanie wolnych środków i uwolnienie się od długoletniego zobowiązania z bankiem. Nasuwa się tylko pytanie, czy jest to możliwe i jak to zrobić? Zobacz czy wato szybciej spłacić swój kredyt, czy lepiej trzymać się harmonogramu spłaty.

Czy można wcześniej spłacić swój kredyt?

Na samym początku rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości – tak, wcześniejsza spłata kredytów jest możliwa. Niezależnie od tego, czy chcesz szybciej spłacić kredyt gotówkowy, czy też hipoteczny, to masz taką szanse. Taka możliwość została opisana w ustawie o kredycie konsumenckim i od tego czasu każda osoba może pozwolić sobie na to, aby wcześniej pozbyć się swojego długu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwość darmowa, a niekiedy za wcześniejszą spłatę należy zapłacić prowizję. Z tego względu, zanim ocenisz czy jest to rozwiązanie opłacalne, powinieneś dokładnie przeanalizować swoją umowę kredytową. To właśnie tam można znaleźć odpowiedź na większość pytań związanych ze swoim kredytem.

Kiedy opłaca się wcześniej spłacić kredyt?

Wcześniejsza spłata kredytu ma wiele zalet. Przede wszystkim daje możliwość spokoju psychicznego, który związany jest z brakiem długów, które na nas ciążą. Po drugie daje to szanse na rozpoczęcie oszczędzania pieniędzy. Jeśli do tej pory raty Twoich kredytów i pożyczek pochłaniały większość wolnych środków, to po spłacie będziesz mógł pozwolić sobie na odłożenie pieniędzy np. na poduszkę finansową. Zanim jednak spłacisz swój kredyt oblicz, jakie koszty mogą się z tym wiązać. Wcześniejsza spłata wiąże się z tym, że możesz odzyskać część odsetek, nie jest to sytuacja komfortowa dla banku, dlatego może on zażądać prowizji. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy nie przewyższa ona oszczędności, które możesz zyskać w związku ze wcześniejszą spłatą. Jeśli do końca kredytu zostało Ci niewiele czasu, a prowizja jest dość wysoka, to takie rozwiązanie nie będzie opłacalne dla kredytobiorcy. W takiej sytuacji lepiej jest trzymać się harmonogramu spłat. Jeśli jednak bank nie pobiera prowizji lub jest ona niewielka, to możesz zdecydować się na takie rozwiązanie.

Zwrot odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę swojego kredytu, to bank ma obowiązek obniżyć naliczone koszty i zwrócić te, które zostały już poniesione przed spłatą. Wynika to z ustawy o kredycie konsumenckim, która mówi o tym, że całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o koszty dotyczące okresu, o który skrócony czas obwiązywania umowy kredytowej, nawet jeśli zostały one poniesione przed spłatą. Do takich kosztów zalicza się odsetki, prowizje, podatki i inne opłaty. Aby odzyskać pieniądze, należy złożyć w banku odpowiedni wniosek i czekać na decyzję.

Jak dokonać wcześniejszej spłaty kredytu?

Z reguły cała procedura spłaty kredytu https://splatakredytow.pl/splata-kredytow/ nie jest skomplikowana. Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z konsultantem banku, aby dowiedzieć się jakie możliwości zakłada Twoja umowa oraz regulamin banku. Wcześniejszej spłaty możesz dokonać osobiście, odwiedzając oddział banku lub dokonując przelewu na odpowiednią kwotę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ