Studia socjologiczne – strata czasu czy klucz do kariery?

0
1898

Od wielu lat socjologia jest traktowana jako kierunek wybierany „z braku laku”, na który decydują się osoby bez konkretnego pomysłu na karierę zawodową. Niestety, spora część studentów przyznaje, że wybór socjologii był podyktowany jedynie chęcią uzyskania jakiegokolwiek dyplomu uczelni wyższej. Jednak najwyższa pora odczarować studia socjologiczne, przedstawiając je jako kierunek ciekawy i oferujący wiele możliwości rozwoju.

Socjologia – studia dla osób zainteresowanych przemianami społecznymi

W świadomości maturzystów socjologia to nauka na wskroś humanistyczna. Zmienisz zdanie, jeśli prześledzisz programów studiów – zauważysz wiele przedmiotów poświęconych statystyce, teorii prawdopodobieństwa oraz obliczeniom na bazach danych. Studia socjologiczne w dużej mierze opierają się na badaniach ilościowych, a więc wymagają pewnych zdolności matematycznych. Natomiast zmysł humanistyczny jest potrzebny do analizy i interpretacji wyników badań w odniesieniu do zmian zachodzących w danej grupie społecznej.

Socjolog to naukowiec posługujący się miarodajnymi narzędziami, a zarazem czujny obserwator zbiorowości – jej problemów, zdolności do przetrwania i dostosowania się do zmian. Ponadto studia socjologiczne rozwijają zdolność komunikacji i sprawnego nawiązywania kontaktów międzyludzkich, dlatego będą doskonałym rozwiązaniem dla osób otwartych, chętnie nawiązujących nowe znajomości. Ten kierunek przypadnie do gustu także osobom przejawiających zainteresowanie marketingiem, historią, polityką oraz gospodarką społeczną.

Gdzie możesz studiować socjologię?

Socjologia to wciąż popularny kierunek i niegdyś bardzo oblegany, toteż znajdziesz go na wielu uniwersytetach i uczelniach publicznych. Oto kilka wybranych instytucji z różnych części kraju, na których możesz studiować socjologię:

  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski
  • Politechnika Śląska w Gliwicach
  • Uniwersytet Gdański
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet w Białymstoku

Jeśli Twoje zainteresowanie socjologią jest mocno ukształtowane, możesz wybrać pokrewną dziedzinę, np. socjologię ekonomiczną, socjologię grup dyspozycyjnych, socjologię stosowaną i antropologię społeczną.

Studia socjologiczne i co dalej?

Wprawdzie przesadnym jest stwierdzenie, jakoby absolwent socjologii mógł przebierać w ofertach, jednak zawód ten predysponuje do pracy w wielu placówkach publicznych oraz w sektorze prywatnym. Po socjologii możesz pracować w samorządach lokalnych i administracji publicznej, a tym samym mieć wpływ na rozwój lokalnej społeczności i uczestniczyć w polityce regionu. Oczywistym miejscem pracy dla socjologa są ośrodki badań społecznych i rynkowych oraz instytuty naukowe. Zapewne wielu maturzystów ucieszy fakt, że studia socjologiczne predysponują do dobrze płatnej pracy w agencjach PR, agencjach reklamowych, a także w radiu i telewizji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ