Radca prawny a adwokat

0
3302
Radca prawny a adwokat

Czy zawód radcy prawnego w Wyszkowie można utożsamiać z profesją adwokata? Często jest tak, że mając problem natury prawnej nie do końca wiemy, do kogo udać się po poradę. Warto zatem wiedzieć, czym zajmują się specjaliści, aby w razie potrzeby zaoszczędzić czas i poszukiwania związane z wyborem odpowiedniego eksperta.

Radca – czym się zajmuje?

Sposób wykonywania jego działalności jest uregulowane ustawą z dnia 6 lipca 1982 roku. Najogólniej mówiąc, obejmuje świadczenie pomocy prawnej w wielu aspektach zgłaszanych przez klienta w zakresie udzielania porad, sporządzania opinii, opracowywania projektów aktów prawnych czy występowania przed sądami i urzędami. W czym zatem praca radcy prawnego w Wyszkowie różni się od profesji adwokata, skoro obaj zarówno udzielają porad, przygotowują pisma, jak i mogą reprezentować nasze interesy w sądzie? Jest jedna, trwale rozdzielające oba te zawody. Jest nią reprezentowanie w sprawach karnych i karnoskarbowych. O ile mecenas posiada uprawnienie do przyjmowania roli obrońcy, o tyle radca jest jej pozbawiony.

Jeszcze do niedawna, radca prawny w Wyszkowie nie mógł reprezentować interesów swoich mocodawców także podczas spraw rodzinnych, np. rozwodu, jednak uregulowania te zmieniono od 2007 roku, otwierając drogę do realizowania się również w tego typu działalności.

Kolejna, równie ważna różnica dotyczy sposobu zatrudnienia. O ile radca prawny musi pracować na podstawie stosunku pracy u konkretnego przedsiębiorcy, tak adwokat wykonuje swój zawód na zasadzie prowadzenia własnej firmy. Alternatywnie – jako wspólnik spółki.

To nie tylko doradca

Niejednokrotnie praca radcy jest mylona w doradcą prawnym. Choć nazewnictwo może budować takie skojarzenia, różnic jest więcej niż statystycznemu Polakowi może się wydawać. Radca prawny w Wyszkowie stanowi wolny zawód, podyktowany uzyskaniem odpowiedniego wykształcenia. Okręgowe Izby Radców Prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych przykładają ogromny nacisk co do poziomu świadczonych usług. Organizują obowiązkowe egzaminy na trzyletnią aplikację, szkolenia i egzaminy, a na zakończenia edukacji – egzamin zawodowy.

Zasięg działalności

Radca prawny w Wyszkowie posiada pełne kompetencje do reprezentowania swojego klienta na różnych szczeblach administracji sądowej. Dotyczy to zarówno Sądu Cywilnego, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, jak również urzędów i organów władzy publicznej i samorządu terytorialnego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ