Czasami zdarza się tak, że mimo dobrej pracy, emerytura nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Z pomocą przychodzi usługa renty dożywotniej, która jest na świecie niezwykle popularna. W Polsce to rozwiązanie reguluje kodeks cywilny. Niegdyś renta dożywotnia sprowadzała się do zrzeczenia się prawa do własności nieruchomości na rzecz członka rodziny, który w zamian płacił za mieszkanie czy dom comiesięczną ratę. Obecnie usługa została zinstytucjonalizowana i odpowiedzialną za nią jest firma Fundusz Hipoteczny – Familia S.A.
Różnica między rentą dożywotnią, a odwróconym kredytem hipotecznym
Renta dożywotnia, to świadczenie wypłacane do końca życia. Wysokość renty dożywotniej wyliczana jest na podstawie wieku, płci klienta i wartości jego nieruchomości. W Polsce od 10 lat wypłatą renty dożywotniej zajmują się Fundusze Hipoteczne.
W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego, który obecnie w Polsce nie jest oferowany, świadczenie wypłacane jest tylko przez pewien czas – 5-10 lat – ponad to, zgodnie z ustawą z 2014 roku, usługę tę mogą świadczyć jedynie banki. Jak się okazuje żadna placówka w Polsce nie oferuje takiego rozwiązania.
Dla kogo?
Usługa renty dożywotniej skierowana jest do klientów 65+. W rzeczywistości, osoby decydujące się na zawarcie takiej umowy, najczęściej mają 78 lat, wyższe wykształcenie, pracowały jako prawnik, lekarz, albo nauczyciel wyższego szczebla i mieszkają w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, albo Wrocławiu. Osoby decydujące się na skorzystanie z takiego rozwiązania pragną pozostać niezależne i nie chcą być ciężarem dla swoich bliskich. Bardzo często rodzina wspiera klienta w jego decyzji. Osoby korzystające z renty są świadome zalet tej możliwości i zgadzają się na zawarcie umowy, bo wiedzą, że są to pewne pieniądze, które pomogą im godnie żyć. Wiele interesujących informacji o rencie dożywotniej i odwróconej hipotece znajduje się na: http://www.familiasa.pl/odwrocona-hipoteka. Ponad to, na stronie znajduje się kalkulator online, który wylicza przykładową wysokość świadczenia.
Umowa
Podpisując umowę o rentę dożywotnią, klient nie musi się niczym martwić. Klienci zabezpieczeni są w pełni, nawet w przypadku bankructwa firmy. Poza tym, klient jest dożywotnim użytkownikiem nieruchomości, co gwarantują zapisy w księgach wieczystych. Dodatkowo, wraz z podpisaniem umowy, nieruchomość zostaje ubezpieczona, na wypadek konieczności skorzystania z pomocy fachowców, napraw. Takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze niż szybki kredyt, który należy spłacić. W przypadku renty dożywotniej, jej spłatę stanowi nieruchomość. Dlatego jest to usługa bezpieczna, na jasnych zasadach.