Najniższa krajowa na godzinę – kogo dotyczy?

0
2142

Płaca minimalna to kwota, jaką pracodawca musi zagwarantować pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Oczywiście może zapłacić więcej, jednak nigdy mniej – nawet jeśli pracownik wyraz na to zgodę. Do 2016 roku obowiązywał zapis, według którego pracownik w pierwszym roku mógł otrzymać nie mniej niż 80% pensji minimalnej. W 2017 roku rząd zniósł ten przepis i tym sposobem nawet początkujący pracownicy mogą liczyć na 100% najniższej krajowej. Rząd ustala stawki do dnia 15 lipca każdego roku, a Prezes Rady Ministrów musi opublikować je w Monitorze Polskim do dnia 15 września. Trzeba jednak zaznaczyć, że minimalna pensja miesięczna dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. W takim razie kogo obejmuje najniższa krajowa na godzinę?

Dla kogo minimalna stawka godzinowa?

Miesięczne wynagrodzenie minimalne przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze pracy, tj. na cały etat. Stawka jest jednakowa dla wszystkich i na jej wysokość nie ma wpływu staż pracy, kwalifikacje, stanowisko, system i czas pracy czy szczególne warunki jej wykonywania.

Próg ten nie obowiązuje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Jeszcze do 2017 roku wysokość wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej było wynikiem wyłącznie wewnętrznych ustaleń i negocjacji pomiędzy zlecającym a wykonawcą. Niestety, umowy cywilnoprawne bardzo często są nadużywane i stosowane tam, gdzie faktycznie zachodzi zwykły stosunek pracy. W rezultacie „zleceniobiorca” (a w rzeczywistości pracownik) nie ma najmniejszego wpływu na wynagrodzenie i musi zgodzić się na warunki „zleceniodawcy” (a raczej pracodawcy). Najniższa krajowa na godzinę zaczęła obowiązywać od 1 stycznia2017 roku. Ustalono ją w celu ukrócenia nieuczciwych praktyk pracodawców, którzy w nieuzasadnionych przypadkach stosowali umowy cywilnoprawne, aby płacić pracownikom znacznie niższe wynagrodzenie niż wymagałaby tego umowa o pracę. Wówczas minimalna stawka godzinowa wynosiła 13,00 zł brutto i od tej pory co roku będzie podlegać waloryzacji zgodnie ze wskaźnikiem wzrostu najniższej pensji miesięcznej.

Płaca minimalna w innych krajach

Osób planujących wyjazd za granicę do pracy nie interesuje minimalne wynagrodzenie w Polsce, ale w innych krajach – zwłaszcza na terenie UE i Stanów Zjednoczonych. Stawka gwarantowana chroni cudzoziemców, pozwala oszacować zarobek i ułatwia wybór kraju emigracji. Przykładowo, w krajach skandynawskich i w Austrii w ogóle nie obowiązuje płaca minimalna, a wysokość wynagrodzenia zależy od pracodawcy i związków zawodowych. Z kolei w USA najniższa krajowa za godzinę pozwala zarobić tyle, aby pracownikowi wystarczyło na podstawowe koszty utrzymania. Ustawowe stawki godzinowe występują również w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Holandii obowiązuje minimalna pensja dzienna, tygodniowa oraz miesięczna. Natomiast pracownik wyjeżdżający do Niemiec, powinien wziąć pod uwagę najniższe stawki godzinowe ustalone dla danej branży.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ