Najlepsze kierunki studiów. Kierunki, które zapewniają dobrą pracę

0
2006

Co roku uczelnie wyższe uruchamiają nietypowe dziedziny studiów, jak chociażby joga, studia śląskie, uprawa winorośli i winiarstwo czy kynologia. Owszem, studiowanie tych kierunków może być znacznie bardziej interesujące niż zgłębianie zagadnień ekonomii czy administracji. Jednak najlepsze kierunki studiów powinny być nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim muszą zapewniać stabilną i dobrze płatną pracę. O jakich studiach mowa?

Energetyka

W związku z koniecznością dostosowania polskiego przemysłu energetycznego do regulacji wprowadzonych przez Unię Europejską, w naszym kraju pojawiło się silne zapotrzebowanie  na specjalistów w tej branży. Dynamiczny rozwój technik cieplnych i energetycznych wymusił powstanie nowej dziedziny studiów – energetyki. Kształcenie na kierunku energetyka jest dostępne na politechnikach w największych miastach Polski. Ponadto uczelnie proponują kierunek pokrewny – ekoenergetykę oraz studia podyplomowe na kierunkach: energetyka cieplna, energetyka jądrowa, energetyka odnawialna, transport gazu i energetyka gazowa. Większość maturzystów zdaje sobie sprawę, że najlepsze kierunki studiów to domena uczelni technicznych, które zapewniają stabilne zawody, na które zawsze będzie zapotrzebowanie.

Transport/Logistyka

Studia na kierunkach powiązanych z transportem i logistyką należą do najbardziej obleganych, jednak deficyt pracowników w branży TSL przekracza 25%. Specjalistów od organizacji transportu potrzebuje każde przedsiębiorstwo wysyłające towary za granicę, firmy spedycyjne i kurierskie, przedsiębiorstwa produkcyjne, hipermarkety, a nawet porty morskie i lotnicze. Trudno zatem wyrokować, by na rynku nastąpił przesyt  absolwentami logistyki, gdy stanowią niezbędny element każdego dużego przedsiębiorstwa. Zarobki w tej branży nie są wprawdzie niebotyczne (doświadczeni logistycy zarabiają średnio 6000 zł), jednak przemawiają na korzyść nauki tego zawodu. W dodatku biorąc pod uwagę wszechstronne możliwości zatrudnienia i szerokie perspektywy rozwoju, z pewnością można uznać dziedziny związane z transportem i logistyką za najlepsze kierunki studiów.

Finanse

Pieniądze przyciągają pieniądze, toteż nic dziwnego, że osoby pracujące w branży finansowej nie mogą narzekać na zarobki. Księgowy zaraz po studiach może otrzymać pensję w granicach nawet 4000 zł brutto, przy czym już po trzech latach pracy może awansować na stanowisko starszego księgowego i inkasować nawet 9000 zł brutto. Specjaliści od finansów bardzo szybko pną się po szczeblach kariery, dlatego w tej branży jeszcze przed czterdziestką można zdobyć stanowisko dyrektora finansowego i zarabiać powyżej 30 000 zł brutto. Najlepsze kierunki studiów związanych z finansami to m.in. finanse i rachunkowość biznesu, finanse i inwestycje oraz finanse menedżerskie. Ponadto absolwenci studiów licencjackich i magisterskich mogą liczyć na pokaźną ofertę podyplomówek, które umocnią ich pozycję na rynku pracy i przyczynią się do jeszcze wyższych zarobków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ