Jaka praca dla emerytki? Gdzie można dorabiać na emeryturze?

0
7060

Uśmiechnięta, aktywna pani po sześćdziesiątce, która ma czas na regularne wizyty w salonie urody i którą stać na zagraniczne wakacje dwa razy do roku? To nie mrzonki, takie realia panują u naszych zachodnich sąsiadów. Niestety, polskie emerytki nie mogą narzekać ani na zbyt dużą ilość wolnego czasu, ani na nadmiar pieniędzy. Świadczenie emerytalne często jest tak niskie, że kobiety muszą wybierać pomiędzy lekarstwami, opłaceniem rachunków albo zakupami spożywczymi. Wyjściem z tej sytuacji jest jedynie dodatkowa praca dla emerytki, ale gdzie seniorka może znaleźć zatrudnienie?

Praca dla emerytki w domu – wygodnie i na własnych zasadach

Dorabianie bez wychodzenia z domu to jedno z najlepszych rozwiązań dla emerytki. Można zaoszczędzić na dojazdach, nie trzeba znosić trudów podróży (zwłaszcza w zimie), nie trzeba słuchać zrzędzenia szefa ani integrować się z innymi pracownikami. Dla osoby starszej to bardzo wygodna sytuacja, choć kobiety otwarte i ceniące kontakt z ludźmi mogą czuć się osamotnione w czterech ścianach.

Jednak praca w domu na emeryturze nie musi oznaczać totalnej alienacji od społeczeństwa.  Emerytka może przecież udzielać korepetycji, świadczyć drobne usługi krawieckie, opiekować się dziećmi czy zajmować się fryzjerstwem – a wszystko to we własnym domu, na własnych warunkach. Oczywiście dorabianie przez emerytkę powinno być dostosowane do umiejętności, doświadczenia lub wykształcenia zawodowego. Najważniejsze są jednak chęci do pracy i dobry pomysł, gdyż tak naprawdę można zarobić na wszystkim – nawet na szydełkowaniu czy wypieku ciast.

Popularna praca dla emerytki – sprzątanie, handel, portiernia

Osoby starsze chętnie zatrudnia się w charakterze sprzątaczki, zarówno w domach prywatnych, jak i lokalach biurowych czy sklepach. Praca przy sprzątaniu może być bardzo dobrze płatna, jednak wymaga świetnej kondycji fizycznej i pełnej sprawności. Emerytki pracują również w handlu, w sklepach i na bazarach (także w ramach własnej działalności), na portierniach, płatnych parkingach i w ochronie. Można dorabiać także na roznoszeniu ulotek, choć pracę wykonywaną na dworze lepiej zarezerwować sobie na okres wiosenno-letni. Ponadto emerytki znajdują pracę w roli opiekunki do dzieci, lecz w dużych miastach rodzice zwykle wymagają doświadczenia lub wykształcenia pedagogicznego.

Praca dla emerytki za granicą?

Emerytki coraz częściej szukają pracy za granicą i co ciekawe – dość szybko udaje im się znaleźć zatrudnienie, zwłaszcza jeśli znają języki obce. Najczęściej są to oferty dotyczące opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych i zakładach opieki na terenie Niemiec. W ten sposób dorabiają raczej młodsze panie (50-65 lat), które mogą poszczycić się żelazną kondycją i mają dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne. Praca dla emerytki za granicą to najlepsze rozwiązanie ze względów finansowych – wynagrodzenie może wynosić od 4 tysięcy złotych wzwyż, a najlepsze warunki zatrudnienia dotyczą kobiet z czynnym prawem jazdy i znających język niemiecki.

[Głosów:14    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ