Jak wyglądają studia pielęgniarskie w Polsce?

0
2655

Studiowanie pielęgniarstwa to wybór z powołania, podyktowany chęcią pracy w pożytecznym i szanowanym zawodzie. Raczej niewiele osób wybiera ten kierunek dla wysokich zarobków czy kariery – jeśli zatem sugerujesz się tymi kryteriami, bardziej odpowiednie będą inne zawody medyczne, np. fizjoterapia. Niektórzy twierdzą, że studia pielęgniarskie są dla maturzystów, którzy nie dostali się na kierunek lekarski. Według innych pielęgniarstwo to wyjątkowo niewdzięczny kierunek – program kształcenia jest trudny i bardzo wymagający, a absolwenta wcale nie czeka świetlana przyszłość. Mimo to wiesz, że ten zawód jest przeznaczony dla Ciebie? W takim razie sprawdź, jak dostać się na pielęgniarstwo i jak wygląda kształcenie na tym kierunku.

Rekrutacja na studia pielęgniarskie

Choć niektórym wydaje się to dziwne, pielęgniarstwo możesz studiować nie tylko na uczelniach medycznych. Kierunek jest dostępny m.in. w Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Bydgoskiej Szkole Wyższej, Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie, na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach czy Uniwersytecie Jagiellońskim, a także na wielu innych uczelniach publicznych i niepublicznych. Studia I stopnia (3-letni licencjat) odbywają się w trybie stacjonarnym, natomiast zaoczne studia pielęgniarskie są możliwe na studiach II stopnia oraz tzw. studiach pomostowych. Te ostatnie są przeznaczone dla pielęgniarzy i pielęgniarek, którzy zdobyli kwalifikacje w liceum medycznym lub medycznym studium zawodowym.

Jak dostać się na licencjackie studia I stopnia? W szkołach niepublicznych wystarczy dostarczyć odpowiednie dokumenty (w tym świadectwo maturalne) oraz uregulować opłatę za pierwszy semestr studiów. Natomiast rekrutacja na pielęgniarstwo na uczelniach państwowych zależy od rodzaju placówki – uczelnie medyczne biorą pod uwagę wynik matury z biologii oraz dodatkowego przedmiotu: chemii, fizyki, matematyki, języka obcego lub informatyki.  Z kolei uczelnie niemedyczne liczą punkty zwykle z języka polskiego i biologii, czasami z innych przedmiotów, np. chemii i matematyki.

Czego nauczą Cię studia pielęgniarskie?

Wystarczy spojrzeć na wykaz przedmiotów, które musi opanować student pielęgniarstwa, by docenić skalę trudności tego kierunku. W skład modułu podstawowego wchodzą zajęcia z fizjologii, patologii, biochemii i biofizyki, genetyki, farmakologii, mikrobiologii i parazytologii oraz radiologii. Na pierwszym roku student musi zmierzyć się z podstawami opieki pielęgniarskiej, w drugim semestrze aż do zakończenia studiów powinien opanować zagadnienia z zakresu opieki specjalistycznej. Do przedmiotów specjalistycznych należą m.in. pielęgniarstwo internistyczne, pediatryczne, chirurgiczne, położniczo-ginekologiczne, psychiatryczne oraz geriatryczne. Studia pielęgniarskie będą zatem fascynującą podróżą w głąb ludzkiej anatomii, dostarczą Ci gruntownej wiedzy o stanach patologicznych i schorzeniach, a także przygotują do wykonywania badań i podstawowych zabiegów oraz ich dokumentowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ