Czy warto korzystać z usług biura pośrednictwa pracy?

0
1829

Zasadność istnienia agencji pracy można rozpatrywać z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika. Do pośrednika zgłaszają się bowiem obie strony – jedni oczekują pomocy w skompletowaniu załogi o odpowiednich kwalifikacjach, drudzy szukają pracy na miarę swoich potrzeb finansowych. Teoretycznie rynek pracy mógłby sobie poradzić bez pośredników, wszak dawniej rekrutacją pracowników zajmował się sam pracodawca albo personel działu kadr. Z kolei poszukujący pracy mogą sami pukać do drzwi przedsiębiorstw, rozsyłać CV i śledzić ogłoszenia w Internecie. Jednak w wielu przypadkach biura pośrednictwa pracy są wręcz niezbędnym ogniwem do sfinalizowania umowy o pracę.

Rekrutacja pracowników w średniej lub dużej firmie

Małe przedsiębiorstwa zazwyczaj radzą sobie we własnym zakresie w zatrudnianiu pracowników. Wystawianiem ofert pracy zajmuje się sekretarka lub kadrowa, natomiast rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza z reguły sam właściciel firmy lub menedżer.

Natomiast średnie i duże firmy często potrzebują pomocy w przeprowadzeniu procesu rekrutacji, zwłaszcza jeśli jest sporo wakatów do obsadzenia albo stanowisko wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Oczywiście biura pośrednictwa pracy świadczą usługi dla tych przedsiębiorstw, które nie dysponują własnym działem HR. Niemniej, obecnie nawet międzynarodowe korporacje i potężne spółki wolą korzystać z outsourcingu HR, niż utrzymywać specjalistów od rekrutacji na etacie. Firma obniża koszty zatrudnienia, a zarazem może polegać na profesjonalizmie agencji, która jest w stanie w bardzo krótkim czasie znaleźć odpowiedniego pracownika.

Biura pośrednictwa pracy dla zagranicznego pracodawcy

Jak niemiecki, holenderski lub brytyjski przedsiębiorca może znaleźć pracowników z innego kraju? Nieznajomość języka obcego i zagranicznych rynków pracy to poważne przeszkody w nawiązaniu kontaktu z kandydatami. Gdyby nie istniały agencje pośrednictwa pracy, zachodnioeuropejskie przedsiębiorstwa z pewnością nie zatrudniałyby Polaków na taką skalę jak dzisiaj. Tymczasem dzięki pośrednikowi zagraniczny pracodawca może zyskać solidnych i kompetentnych pracowników, którzy z ochotą podejmą pracę za najniższą krajową.

Agencja pośrednictwa pracy – korzyści dla pracownika

Z pewnością największą zaletą biura pośrednictwa pracy jest fakt, że nie pobierają opłat od potencjalnego pracownika. W przypadku pracy za granicą, biuro ma prawo domagać się jedynie zwrotu kosztów transportu, badań lekarskich czy załatwienia wizy. Co ważne, pracownik może liczyć na dogranie szczegółów z pracodawcą, załatwienie zakwaterowania i dojazdu na miejsce czy przetłumaczenie dokumentów. Tym samym emigracja zarobkowa staje się bezpieczniejsza i mniej stresująca. Ale czy szukając pracy w Polsce, warto korzystać z usług pośrednika?  Z pewnością zdeterminowany kandydat doskonale sobie poradzi z przygotowaniem CV czy w bezpośrednim kontakcie z pracodawcami. Niemniej,  specjalista od rekrutacji może pomóc po długotrwałym bezrobociu lub osobom starszym,  które z trudem odnajdują się na rynku pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ